Według firmy doradczej JJL, w pierwszych trzech kwartałach 2015 roku wynajęto w całej Polsce ponad milion mkw. powierzchni biurowych. Największą popularnością cieszą się lokale użytkowe w Warszawie – tam też powstaje najwięcej nowych budynków biurowych.
Rekordowy wynik
Stolica Polski należy do czołówki najatrakcyjniejszych po względem lokalizacji biura miast europejskich. Obecnie w Warszawie powstają 44 budynki biurowe, z czego niemal połowa to inwestycje prowadzone w ścisłym centrum miasta. Tak wiele projektów to korzyść przede wszystkim dla przedsiębiorców – ze względu na dużą podaż i sporą konkurencję, ceny wynajmu takich lokali prawdopodobnie zaczną spadać. Według ekspertów rok 2015 będzie przełomowy, jeśli chodzi o liczbę wynajętych w Warszawie powierzchni biurowych. Pomiędzy lipcem a wrześniem br. W stolicy wynajęto w sumie 222,7 tys. mkw., co oznacza, że od stycznia poziom najmu przekroczył łącznie liczbę 610 tys. mkw. Jest to wynik porównywalny do tego, jaki stolica osiągnęła w całym 2014 roku i o 36% wyższy w stosunku do analogicznego okresu z roku poprzedniego. Obecnie całkowita powierzchnia biurowa w Warszawie wynosi ponad 4,6 mln. mkw., a o poprawiającej się sytuacji świadczy również stale zmniejszająca się liczba pustostanów – w trzecim kwartale bieżącego roku wynosiła ona 12,9% ogółu powierzchni biurowych do wynajęcia.
Ceny najmu
W trzecim kwartale 2015 roku nie odnotowano radykalnych zmian, jeśli chodzi o przeciętne stawki czynszu za wynajem lokali biurowych. Ich wysokość uwarunkowana jest oczywiście lokalizacją – najlepsza to ta w pobliżu centrum, albo – nieopodal węzłów komunikacyjnych, jak np. tutaj. Średnie stawki dla najkorzystniejszej w Warszawie lokalizacji (ścisłe centrum) wynosiły od 22 do 24 euro za mkw. miesięcznie, na obrzeżach centrum – od 16 do 18 euro, zaś poza nim – pomiędzy 13, a 15,5 euro. Ze względu na to, że spadły nieco stawki czynszowe za lokale w budynkach klasy B, zaczęły się one cieszyć większym zainteresowaniem wśród najemców zajmujących do tej pory powierzchnie biurowe klasy C. Może to oznaczać w perspektywie, że warszawscy przedsiębiorcy chętniej będą przenosić swoją działalność do nowszych i lepiej skomunikowanych z miastem budynków.
Jaki będzie rok 2016?
Przewiduje się, że w związku z ciągle powstającymi budynkami przeznaczonymi na biura, w nadchodzącym roku podaż lokali tego typu wzrośnie, co w efekcie może wpłynąć na wzrost liczby pustostanów. Co prawda w ostatnim czasie poziom ten nieco się zmniejszył, ale rynek biurowy w Warszawie w dalszym ciągu stawia na uprzywilejowanej pozycji najemców. Co to oznacza? Duży wybór lokali użytkowych i nowe inwestycje sprawiają, że przedsiębiorcy będą mogli negocjować korzystniejszą cenę najmu. Dotyczy to przede wszystkim budynków zlokalizowanych poza centrum Warszawy, ale również znajdujących się dopiero na etapie budowy lub planów. Według ekspertów z firmy doradczej Cushman & Wakefield, na taki stan rzeczy wpływa również wzrost gospodarczy notowany w krajach Europy Środkowej, który w efekcie doprowadził do zwiększenia podaży powierzchni biurowych.
Przeczytaj również:
Meble biurowe: krzesła dla wymagających pracowników – doradza salon z Katowic