Niemal każdy inwestor spotkał się z pojęciem rekomendacja. Rekomendacje giełdowe można nazwać zaleceniem, poradą. Tak czy inaczej ich celem jest pomoc w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Ponieważ w prasie i internecie pojawia się bardzo dużo rekomendacji chciałbym przybliżyć kilka istotnych według mnie zasad jak czytać rekomendacje giełdowe, aby przyniosły one jak najwięcej korzyści.
Przed podjęciem decyzji inwestycyjnej warto:
1. Sprawdzić termin wydania rekomendacji, okres czasu na jaki została wydana (krótkoterminowa, średnioterminowa, długoterminowa).
2. Sprawdzić notowania danej spółki w okresie pomiędzy wydaniem rekomendacji a chwilą obecną. Często po upływie kilku dni dane mogą być nieaktualne, gdyż nastąpiła realizacja zysków zaraz po wydaniu rekomendacji, a przed jej odtajnieniem. W takim przypadku inwestycja może być spóźniona, zwłaszcza jeśli rekomendacja była krótkoterminowa.
3. Poszukać innych rekomendacji na temat tej samej spółki i porównać je.
4. Zobaczyć, kto jest autorem rekomendacji i czy ma jakieś powiązania z daną spółką. Jeśli jest tzw. “oferującym” (wprowadzającym na giełdę), raczej oczywiste będzie zachwalanie danej spółki. Sprawdź również, jakie efekty przyniosły poprzednie rekomendacje danej instytucji. Być może metody jej wyceny są bardzo dobre i sprawdzalność rekomendacji wysoka, co dobrze rokuje również na przyszłość.
Ponadto:
5. Nie próbuj iść pod prąd rekomendacji. Jeśli większość analityków zaleca sprzedaż akcji – nie kupuj ich. Licząc na ich pomyłkę możesz ponieść znaczne straty i zostać z akcjami, których nikt nie zechce kupić.
6. Nie podejmuj decyzji jedynie na podstawie przeczytanych rekomendacji. Spróbuj zrozumieć ich podstawę. Zastanów się, co może mieć wpływ na kurs akcji, zwłaszcza w długim terminie. Zwróć uwagę na czynniki sezonowe, nowe kontrakty, kurs walutowy, sytuację na światowym rynku ropy i innych surowców. Takie obserwacje zwłaszcza w przypadku rekomendacji średnio i długoterminowych mogą być bardzo cenne i utwierdzić Cię w słuszności decyzji lub dać powód do namysłu i ewentualnego odstąpienia lub zmniejszenia wartości planowanych inwestycji.
7. Pamiętaj, nawet najlepsze rekomendacje wymagają monitorowania podjętych na ich podstawie decyzji. Po zakupie akcji określ poziom satysfakcjonującego Cię zysku i sprzedaj większość lub całość posiadanych akcji, nie czekając aż będzie on coraz większy. To jedna z najważniejszych zasad, o której trzeba pamiętać. Zrealizuj zyski nim inni uczynią to samo. Jeśli w tym samym czasie kilku dużych inwestorów podejmie taką samą decyzję, może dojść do przeceny akcji, na której stracą “wiecznie oczekujący”. Ta sama zasada dotyczy spadku kursu akcji i ustalenia maksymalnej straty jaką jesteś w stanie zaakceptować.
Życzę wielu udanych transakcji.