Decydując się na stabilne formy lokowania swoich oszczędności, zapewne w pierwszej kolejności pomyślimy o lokacie lub koncie oszczędnościowym. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady, a nawet można się pokusić o stwierdzenie, że są to produkty w pewnym stopniu będące odzwierciedleniem charakteru osób je wybierających.
Dla kogo lokata?
Lokata jest doskonałą propozycją dla osób, które posiadają nadwyżki finansowe, ale nie mają nawyku systematycznego oszczędzania. Charakterystyczną cechą lokaty jest jej terminowość oraz stała wysokość kwoty, jaka zostanie w tym czasie zdeponowana. Mówiąc wprost: bank „pożycza” pieniądze od klienta na określony czas, po upływie którego zwraca zdeponowaną kwotę powiększoną o ustalone wcześniej odsetki. Środki przez okres trwania lokaty są zamrożone – nie można dopłacać do puli, a zlikwidowanie depozytu przed czasem zazwyczaj wiąże się z przepadnięciem wypracowanych odsetek.
Zalety:
– zazwyczaj wyższe niż w przypadku kont oszczędnościowych oprocentowanie,
– szeroki zakres okresów trwania depozytów – od jednodniowych po kilkuletnie.
Wady:
– ograniczony dostęp do zdeponowanych środków,
– wymagana minimalna kwota depozytu.
Dla kogo konto oszczędnościowe?
Konto oszczędnościowe łączy w sobie cechy lokaty terminowej i zwykłego rachunku osobistego ROR. Konto oszczędnościowe przeznaczone jest dla osób, które chcą systematycznie oszczędzać niewielkie, bliżej nieokreślone kwoty pieniędzy przy zachowaniu właściwie pełnego dostępu do zgromadzonych środków. Pieniądze leżące na rachunku oszczędnościowym nie są zamrożone i w dowolnym momencie mogą być wypłacone bez utraty odsetek. Haczyk tkwi w niższym niż w przypadku lokat terminowych oprocentowaniu i ograniczeniu wypłat środków: np. jedna darmowa wypłata (bez straty odsetek) w miesiącu.
Zalety:
– środki nie są zamrożone – mogą być wypłacane w dowolnej chwili, pula może być powiększana o nowe dopłaty,
– brak terminowości, można oszczędzać przez długi okres.
Wady:
– zazwyczaj niższe niż w przypadku lokat oprocentowanie,
– oprocentowanie nie jest stałe, może się zmieniać w czasie,
– często występuje ograniczenie górnej kwoty, po przekroczeniu której oprocentowanie automatycznie spada.
Gdzie szukać najlepszych ofert?
Przed wyborem konkretnej oferty warto sprawdzić wachlarz możliwości konkurencji – świetnie w tym celu sprawdzą się porównywarki produktów finansowych, takie jak www.finanse.rankomat.pl. Na co zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji? Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na konto oszczędnościowe, czy na lokatę, warto zapoznać się z symulacją potencjalnego zysku (przy obliczaniu trzeba pamiętać o podatku 19%). Rankingi kont warto systematycznie sprawdzać – oprocentowanie może się dynamicznie zmieniać – banki często aktualizują oferty, dostosowując się do ogólnej kondycji gospodarki.
Przejdź do działu Nowe produkty finansowe
Odwiedź inne serwisy grupy www.FinanseOsobiste.pl
www.nieruchomosciowo.biz
www.UbezpieczeniaPoLudzku.pl
www.poznajTFI.pl