Już od jakiegoś czasu próbujesz swoich sił inwestując pieniądze na polskiej giełdzie papierów wartościowych. Wreszcie zaczynasz odnotowywać pewne sukcesy. Nic zatem nie stoi na przeszkodzie, aby przejść o poziom wyżej i spróbować zainwestować swój kapitał na giełdach światowych.
Rynek kapitałowy giełd światowych daje zainteresowanym szerokie pole do popisu. Akcje największych spółek światowych (zobacz aktualne) są do dyspozycji każdego. Wystarczy nieco wiedzy, szczęścia i ewentualnie pomocy kogoś, kto zna się na giełdzie lepiej od nas.
Dlaczego inwestowanie na giełdzie światowej jest dzisiaj łatwiejsze niż to było kiedyś?
Wszystko za sprawą wsparcia pracowników biur maklerskich. Ci, służą swoją wiedzą i doradzają nam w które akcje warto zainwestować swój kapitał. W tym przypadku po pomoc i wskazówki najlepiej udać się do tego biura, które prowadzi nasz rachunek inwestycyjny. Inaczej możemy zapłacić wysokie prowizje za powierzoną wiedzę i czas. Jak się jednak okazuje wiedza taka jest nam niezbędna. Bez niej ryzyko poniesienia strat materialnych jest bowiem znacznie większe niż normalnie.
Na jakich giełdach możemy inwestować?
Jeśli poprosimy o pomoc biuro maklerskie to dowiemy się, że do dyspozycji mamy zarówno największe giełdy światowe, jak i te mniejsze, nie tak dobrze znane zwykłym zjadaczom chleba. Dobrze przyjrzeć się tym giełdom i ich różnicom. Maklerzy wyceniają sobie bowiem koszty informowania o nich na podstawie tego, ile wiedzy wymaga od nich zbadanie akcji takiej giełdy.
Jeśli dobrze przyjrzelibyśmy się inwestowaniu na giełdach zagranicznych oraz polskiej GPW, szybko zauważylibyśmy, że różnice są niewielkie. Schemat inwestycji jest zwykle bardzo podobny. Zmienia się oczywiście waluta, w której podejmujemy wszelkie transakcje.
Z pomocą biura jest nieco łatwiejsze
Nie tylko otrzymujemy gotowe zestawienia akcji. Biuro maklerskie przygotowuje dla nas również rozliczenie podatkowe, zestawienie przychodów i kosztów potrzebne do wypełnienia formularza PIT-38.
Akcje? Nie do końca!
Jeśli decydujemy się na inwestycję w akcje rynków zagranicznych, to nie handlujemy bezpośrednio akcjami. To, co kupujemy, funkcjonuje pod nazwą kontraktów terminowych na akcje, dokładnie jako contract for differences. Cena danego kontraktu to nic innego jak bieżący kurs.
Dlaczego podobne?
Giełdy światowe są w swojej formie podobne do GPW. Przede wszystkim bardzo podobny jest schemat przeprowadzanej analizy, którą dokonuje się przed zakupem akcji. Na rynkach światowych występuje jednakże większe ryzyko związane z walutami. Kiedy wzmacnia się nasz złoty zmniejsza się wynik na naszej inwestycji i odwrotnie. Nie jest to jednak powód do tego, by zrezygnować z tego rodzaju inwestowania. Wręcz przeciwnie. Wielu polskich inwestorów chwali sobie rynki zagraniczne.
Inwestowanie na rynkach zagranicznych wymaga tak samo dużej wiedzy, jak inwestowanie na polskiej giełdzie, jeśli nie większej. Warto zatem przed każdą inwestycją poczytać, popytać, dowiedzieć się o danym produkcie jak najwięcej. Im większy research, tym większe prawdopodobieństwo sukcesu i wzbogacenia się.
Przeczytaj również:
Największe giełdy papierów wartościowych w Europie
Dlaczego warto wykorzystywać analizę techniczną podczas inwestycji?