Wnikliwe przeanalizowanie ofert bankowych dostępnych na przykład w porównywarce finansowej Comperia.pl, może czasem prowadzić do zaskakujących wniosków. Dla przykładu, deponowanie w banku większych pieniędzy nie musi wiązać się z otrzymaniem lepszej oferty w porównaniu do zakładania skromniejszych lokat. A to dlatego, że niższe lokaty umożliwiają ominięcie podatku od zysków kapitałowych.
Comperia.pl prześwietliła oferty bankowe dla osób zamierzających zdeponować swoje oszczędności na wszystkie dwanaście miesięcy nowego roku 2011. Zestawienie zostało wykonane dla kwoty 5 tys. PLN oraz porównawczo dla kwoty 20 tys. PLN. Wniosek? Osoby z grubszym portfelem mogą paradoksalnie liczyć na niższe odsetki niż mniej zamożni klienci!
Poniżej prezentowane zestawienia powstały w oparciu o oprocentowanie brutto, a więc przed ?teoretycznym? opodatkowaniem.
Liderem rankingu z relatywnie niewielką przewagą został Open Finance udostępniający lokaty banku z grupy Leszka Czarneckiego ? Getin Banku. Kolejne miejsca okopują stosunkowo mali gracze, by ostatnią premiowaną pozycję zajął ponownie gracz ze stajni Czarneckiego ? Noble Bank. Warto tutaj wspomnieć, że wszystkie zaprezentowane oferty wykorzystują mechanizm tzw. kapitalizacji dziennej. Przy odpowiednio dobranej kwocie lokaty oprocentowanie zwolnione jest z podatku od zysków kapitałowych. Taka opcja nie będzie już możliwa w przypadku prezentowanego niżej zestawienia, gdzie deponowana kwota wynosi 20 tys. PLN. W rezultacie zarobek na lokacie będzie zdecydowanie niższy.
Wszystkie trzy miejsca na podium zgarnął AIG Bank oferujący różnego typu lokaty oprocentowane powyżej poziomu 5,7%. Jednak nawet złoty medal (oprocentowanie 5,9%) to oferta gorsza niż ?openowe? 6,65% na lokacie dla wkładu 5 tys. PLN!
Kto pyta, nie błądzi
Powyżej zaprezentowana analiza jasno wykazuje, że posiadacz ?większych? pieniędzy deponując je na lokacie podejmie lepszą decyzję dzieląc całą kwotę na mniejsze części. Dzięki temu uzyska dostęp do lokat z kapitalizacją jednodniową, przynoszących ostatecznie wyższe zyski w porównaniu do depozytów o dłuższych okresach zapadalności.
Istnienie takiego mechanizmu potwierdza fakt, że dogłębne porównywanie ofert instytucji finansowych ma uzasadnienie finansowe. Posługując się dalej przykładem kwoty 20 000 PLN, osoba deponująca całość na lokacie rocznej AIG zarobi po roku 956 PLN. Gdyby podzieliła pieniądze na cztery równe części i założyła lokaty w Open Finance w kwotach po 5 tys. PLN zarobiłaby rocznie w sumie 1078 PLN, czyli 12% więcej!
Lokata bez wychodzenia z domu
Co ciekawe większość zaprezentowanych wyżej ofert jest dostępna online. To znaczy, że wysiłek związany z ich założeniem ogranicza się do użycia komputera, bardzo rzadko telefonu, czy tradycyjnej korespondencji. Jeżeli zatem w zamian za spędzenie kilkunastu dodatkowych minut w Internecie jest możliwe zarabianie na lokacie 12% więcej to podjęcie wysiłku wydaje się uzasadnione.
Warto wspomnieć, że cała transakcja jest w stu procentach bezpieczna. Szyfrowane połączenia, potwierdzanie haseł, dokładna weryfikacja deponenta i banku. A dodatkowo ulokowane oszczędności strzeżone przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Słowem, warto!
autor:
Bartosz Michałek
www.comperia.pl
Przejdź na bloga www.blog.finanseosobiste.pl ,
Przejdź do działu Nowe produkty finansowe
Odwiedź inne serwisy grupy www.FinanseOsobiste.pl
www.nieruchomosciowo.biz
www.UbezpieczeniaPoLudzku.pl
www.poznajTFI.pl
www.AlternatywneInwestycje.com