Stały i łatwy dostęp do oszczędności? Niskie koszty przelewów? Stosunkowo duży dochód z oprocentowania? Bieżąca kontrola nad finansami? Oczywiście. A to jeszcze nie wszystkie korzyści z posiadania konta bankowego w internecie.
Materiał pochodzi z Portalu Edukacji Ekonomicznej NBPortal.pl
Bank w domu? Jeszcze dekadę temu mógł wydawać się fantazją, dziś stał się codziennością. Po okresie początkowegoentuzjazmu, głównie z powodu fascynacji nowymi możliwościami technicznymi i akcji promocyjnych, dziś bankowość internetowa zeszła nieco w cień. Wielu z nas wciąż korzysta z jej usług, ale żywsze emocje budzi tylko przy okazji pojawiania się kolejnych ostrzeżeń o zagrożeniach czyhających na posiadaczy kont w sieci. Czy słusznie?
Bezpieczeństwo naszych oszczędności jest oczywiście sprawą bardzo istotną, na którą powinniśmy zwracać baczną uwagę. Jednak usługi bankowe w internecie nie utraciły żadnej z tych zalet, które pierwotnie wywołały takie zachwyty. Przede wszystkim dostępność. Nie trzeba chyba nikomu przypominać o relacjach łączących czas z pieniądzem. Na czynności, takie jak założenie lokaty czy dokonanie przelewu, które w przypadku tradycyjnego banku wymagają całej wyprawy, tu poświęcamy zaledwie kilka minut. Na dodatek wszystkie operacje możemy przeprowadzić o każdej porze, także w dni wolne od pracy. Nie ma znaczenia również miejsce, w którym przebywamy. Może to być mała miejscowość, w której ze świecą szukać instytucji finansowej, czy poczty. A równie dobrze drugi kraniec świata, gdyż granice państwowe w tym przypadku nie istnieją. Wystarczy dostęp do internetu. A często i to nie jest konieczne. Banki działające w sieci oferują także inne kanały dostępu, jak telefon czy SMS.
Drugą rzeczą, na jaką warto zwrócić uwagę są koszty i dochody z oprocentowania. Niestety minął już czas promocji, gdy za internetowe usługi bankowe nie pobierano żadnych opłat, a oprocentowanie rachunków osobistych było niewiarygodnie wysokie. Pojawiły się prowizje, a także opłaty za prowadzenie kont. Zwykle jednak są one niższe niż w przypadku tradycyjnych banków, które z powodu wydatków na prowadzenie oddziałów mają wyższe koszty działania. Spadło także oprocentowanie rachunków, lecz nadal jest ono stosunkowo atrakcyjne. Zwłaszcza w porównaniu z zasiedziałymi na rynku bankami, w których możemy liczyć co najwyżej na symboliczne dochody z odsetek. Różnica jeszcze bardziej widoczna jest w przypadku lokat. Internetowe banki prawie zawsze znajdują się w czołówce sporządzanych przez prasę rankingów najkorzystniej oprocentowanych wkładów terminowych.
Dużym plusem bankowości w sieci jest także możliwość bieżącego kontrolowania swoich finansów. Wystarczy kilka uderzeń w klawiaturę, aby sprawdzić stan swojego konta, wysokość naliczonych odsetek czy upewnić się, że nadszedł oczekiwany przelew. Równie szybko uzyskamy wszelkie informacje o oferowanych przez bank nowych usługach, zmianach oprocentowania, a także o, nierzadko bardzo interesujących, promocjach.
A wszystko to, w tak sprzyjającej zajmowaniu się finansami kameralnej atmosferze. Bez dziwnych spojrzeń pani z okienka i wścibskich pytań, czemu wybieramy ten produkt, a nie inny, albo dlaczego rezygnujemy z danej usługi. Wystarczy tylko włączyć komputer i wejść do internetu.
Autor: Wojciech Majerkiewicz
Copyright by Portal Edukacji Ekonomicznej NBPortal.pl
Przejdź do początku tekstu >>> kliknij