W obecnych czasach chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, czym jest konto bankowe. Tak bowiem potocznie nazywają się rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe. Niemal każdy człowiek je ma, ponieważ coraz więcej osób otrzymuje wynagrodzenie w ten właśnie sposób.
Często jednak bywa tak, że z jakiegoś powodu chcemy zmienić bank, ponieważ w tym co mamy, coś nam nie odpowiada.
Banków w Polsce bez liku i tyleż samo propozycji z każdego z nich. Jeśli więc ktoś zamierza zmienić bank, w którym ma rachunek, powinien wziąć pod uwagę wiele elementów. W ostatnich latach bardzo popularne stało się reklamowanie kont bankowych, które nie posiadają żadnych opłat. Nie jest to prawda, gdyż absolutnie każdy bank obciąża właściciela rachunku w ten lub w inny sposób. Na co zatem zwracać uwagę przy wyborze konta?
Przede wszystkim opłaty za prowadzenie rachunku. Są to opłaty, które regularnie będą z naszego konta pobierane. W niektórych bankach są zerowe. Nie znaczy to oczywiście, że owo konto będzie całkowicie bezpłatne. Opłata, której nie ma przy ogólnym prowadzeniu konta, z pewnością będzie wpisana w użytkowanie karty, którą standardowo będziemy mieli. Są to jednak tylko jedne z opłat, jakie banki dla nas mają. Bardzo istotną sprawą są opłaty za przelewy. To dość ważne, gdyż w obecnych czasach coraz więcej osób właśnie tak robi wszelkiego rodzaju opłaty rachunków domowych. To najprostszy i najmniej problemowy sposób wpłacania należności za domowe rachunki. Czasem bywa tak, że za wszystkie przelewy płaci się symboliczną kwotę kilkunastu lub kilkudziesięciu groszy, jednak niektóre banki oferują np pięć lub dziesięć przelewów całkowicie za darmo. W takiej sytuacji należy się dowiedzieć, ile będą kosztowały kolejne przelewy. Może się bowiem okazać, że pozostałe będą miały taką cenę, iż te bezpłatne nie będą dla nas w żaden sposób atrakcyjne. Kolejne opłaty na jakie trafimy, to wypłaty z bankomatów. Macierzyste bankomaty zwykle są bezpłatne. Należałoby się jednak dowiedzieć, ile ich jest w Polsce, ponieważ z każdego innego bankomatu wypłata naszych pieniędzy, może nas kosztować 5 lub 10 zł jednorazowo. Istotną sprawą jest również, liczba placówek danego banku w Polsce a przede wszystkim w mieście, w którym mieszkamy czy w pobliżu. W razie konieczności bowiem możemy być zmuszeni jechać daleko, by osobiście załatwić jakąś sprawę w banku. Wszystkie elementy należy sprawdzić jeszcze przed zawarciem umowy, ponieważ potem będą nas one obowiązywały, czy się nam to podoba, czy nie. Naturalnie to, co na pewno musimy przeczytać to regulamin oraz tabela opłat, gdyż dla nas są one najistotniejsze.
Artykuł został przygotowany we współpracy z serwisem KontoBankowe24.pl