Będąc zdecydowanym na zainwestowanie w złoty kruszec, pojawia się dylemat – w jaki sposób dokonać takiej inwestycji? Czy kupić złote sztabki i trzymać je w domowym lub bankowym sejfie, czy też zdecydować się na inwestycje w fundusze inwestujące w złoto? Inwestowanie w złoto – która forma jest najbardziej opłacalna?
Jak kupować złoto?
Inwestycje w złoto mogą się opierać o jego zakup w formie fizycznej lub papierowej. W przypadku złota fizycznego można kupować:
– złote sztabki,
– złote monety,
– złoto bulionowe,
– biżuterię.
W przypadku zdecydowania się na inwestowanie w złoto papierowe inwestor musi brać pod uwagę ryzyko inwestycyjne. Nie każdy fundusz, który obiecuje inwestycje w złoto, rzeczywiście ich dokonuje i kupuje złoto fizyczne. Przykładem takiego działania było słynne w Polsce Amber Gold. Aby uniknąć ryzyka, należy inwestować tylko i wyłącznie w złoto fizyczne. Na początkowym etapie inwestycji najlepiej sprawdzi się przy tym inwestycja w złote monety.
Eksperci zalecają nabywanie monet posiadających symboliczne nominały, bitych z czystego złota, próby 999.9. „Osobom, którym zależy na inwestycji w najbardziej popularne wyroby polecamy Krugerrand lub Kanadyjski Liść Klonowy.” – radzi ekspert z serwisu Zlota-uncja.pl. Te najbardziej znane w świecie numizmatycznym monety będą dobrą inwestycją, z uwagi na ich wysoką płynność. Inwestor nie będzie miał problemu z ich zbyciem i zamianą na gotówkę.
Wśród najbardziej znanych złotych monet kupowanych także w celach inwestycyjnych, wymienić można:
Krugerrand z RPA – złota moneta bulionowa, najbardziej znana i popularna na świecie, z 40-procentowym udziałem w rynku monet. Jest to moneta wykonana z 22-karatowego złota z domieszką miedzi.
– Amerykański Złoty Orzeł (American Eagle) – złota moneta wykonana z 22-karatowego złota, z domieszką srebra, posiadająca 15-procentowy udział w rynku.
– Kanadyjski Liść (Maple Leaf) – złota moneta wykonana z czystego, 24-karatowego złota.
– Australijski Kangur (Cangaroo) – moneta wykonana z 24-karatowego złota.
– Chińska Panda – moneta wykonana z 24-karatowego złota.
– Wiedeński (Austriacki) Filharmonik – moneta wykonana z 24-karatowego złota.
Złote monety i sztabki zabezpieczają przed krachem na rynkach finansowych na świecie. Najłatwiej sprzedaje się złoto wyprodukowane przez znane mennice:
– austriacką,
– South African Mint,
– US Mint,
– Royal Canadian Mint.
Cele inwestycji w złoto
Podejmowanie inwestycji w złoto, bez względu na tryb jej przeprowadzania, ma na celu:
– zabezpieczenie finansowe teraźniejszości i przyszłości,
– celem dalszej odsprzedaży.
Inwestorzy liczą na to, że w przyszłości cena złota będzie wzrastać. Jednak np. w roku 2015 właściciele złota przez 12 miesięcy inwestycji nie wypracowali zysku. Dlatego inwestycje tego typu należy traktować długoterminowo i liczyć się z okresowymi spadkami jego wartości.
Przeczytaj również:
Inwestowanie w złoto – najważniejsze informacje