Decyzja odnośnie zakończenia związku małżeńskiego, często podyktowana jest nagromadzonymi emocjami. Nierzadko dopiero po ochłonięciu, małżonkowie dochodzą do wniosku, iż wzięcie rozwodu wcale nie będzie takie łatwe, tym bardziej jeżeli owoc związku stanowią dzieci, a ponadto małżonkom udało się zgromadzić pokaźnych rozmiarów wspólny majątek. Podzielenie majątku po rozwodzie, może stanowić drogę przez mękę, bo często związane jest to ze sprawami sądowymi, które potrafią ciągnąć się przez wiele lat. Istnieją jednakże metody pozwalające na uniknięcie takiej sytuacji – także jeśli chodzi o kwestie finansowe.
Co to jest wspólnota majątkowa?
Wspólnota majątkowa na mocy ustawy, jest jednym spośród majątkowych ustrojów między małżonkami, który powstaje z chwilą zawarcia małżeństwa. Istnieje także opcja podpisania umowy małżeńskiej, która ogranicza taką wspólnotę.
W małżeństwie, w którym panuje ustrój wspólnoty majątkowej, należy wskazać trzy majątkowe masy: majątek wspólny, jak i osobiste majątki obojga małżonków.
Majątek wspólny
Za wspólny majątek, uznawane są:
– wszelakie świadczenia socjalne,
– dochody ze wspólnego majątku i osobistego majątku należącego do obojga małżonków, chociażby czynsz za wynajem mieszkania,
– wynagrodzenia za wykonywaną pracę, jak i dochody pochodzące z działalności gospodarczej.
Do majątkowej wspólnoty nie jest zaś wliczany majątek osobisty małżonka. W dużym skrócie mowa tutaj o wszelkich dobrach, które wybrana osoba posiadała przed wzięciem ślubu. Będą to zatem między innymi:
– dobra, które zostały odziedziczone albo otrzymane w darowiźnie, o ile darczyńca albo spadkodawca nie zdecydował, iż przekazuje je obojgu małżonkom,
– przedmioty, które zostały nabyte jeszcze podczas trwania stanu panieńskiego/kawalerskiego,
– rzeczy, które służą tylko celem zaspokojenia potrzeb osobistych jednego spośród małżonków (przykładowo ubrania, które nie pasują na drugiego małżonka),
– środki z praw pokrewnych i praw autorskich, prawa przemysłowej własności, jak i innego typu praw twórcy,
– nagrody za osiągnięcia o charakterze osobistym (np. premia z pracy),
– środki, które zostały uzyskane w ramach odszkodowania za rozstrój zdrowia albo uszkodzenie ciała.
Najważniejszym problemem podczas podziału majątku, jest zatem określenie, co właściwie zaliczane jest do wspólnego majątku, co ma ogromny wpływ na sprawy rozwodowe. Poznań jest jednym z miast, gdzie można skorzystać ze znakomitej pomocy prawnej, dzięki której możliwe będzie ustalenie, który i w jakim zakresie małżonek jest ,,właścicielem” konkretnego dobra materialnego.
W grę wchodzić będzie także tak zwana surogacja, czyli zastępowanie jednego majątku innym. Mowa o niej wówczas, kiedy przykładowo jeden z małżonków sprzedał odziedziczone wcześniej mieszkanie, aby za pozyskane środki finansowe móc nabyć wspólne mieszkanie, zaś drugi małżonek włożył w taką transakcję własne oszczędności.
Kiedy możemy zażądać podzielenia wspólnego majątku małżonków?
Podczas trwania majątkowej wspólnoty pomiędzy małżonkami, ich majątki tworzą pewną gospodarczą całość. W czasie, kiedy trwa ustawowa wspólność, żaden spośród małżonków nie może zażądać podzielenia wspólnego majątku. Nie może także rozporządzać czy też zobowiązać się do rozporządzenia udziałem, który w przypadku ustania wspólnoty przypadnie mu we wspólnym majątku albo w wybranych rzeczach, które zaliczane są do tegoż majątku. Mogą one zostać podzielone wówczas, gdy ustanie wspólnota majątkowa na wskutek orzeczenia separacji albo rozwodu, ogłoszenia upadłości przez żonę albo męża, czy też ubezwłasnowolnienia żony albo męża. Wówczas można zażądać podziału wspólnego majątku.