Szybkimi krokami zbliża się rok 2020. Nowy rok to zwykle zmiany i tych rzeczywiście nie brakuje w niemieckim systemie podatkowym. Podpowiadamy Polakom pracującym w Niemczech, co może ich czekać od 2020 roku przy rozliczeniu z Finanzamt.
Już ponad 2 mln Polaków pracuje w Niemczech. Naszych zachodnich sąsiadów wybiera większość osób wyjeżdżających z naszego kraju w poszukiwaniu pracy, jak wynika z badań CBOS. Warto dodać, że Polacy pracują w Niemczech już nie tylko na stanowiskach wymagających mniejszych kwalifikacji, ale także coraz częściej w zawodach wysokospecjalistycznych jak na przykład lekarze, pielęgniarki czy informatycy. Wszystkie te osoby, pracując legalnie w Niemczech, muszą oczywiście odprowadzać podatki do niemieckiego fiskusa. W ostatnich latach niemiecki system podatkowy dotyka wiele zmian. Widać to było szczególnie w 2019 roku. Jednak także w 2020 roku trzeba liczyć się z nowościami.
– Wybierając się do pracy w Niemczech, trzeba mieć świadomość, że tamtejsze podatki należą do najwyższych w Europie. Drożej jest tylko w Belgii. Na szczęście w Niemczech można także korzystać z różnych zasiłków i ulg. Należy jednak pamiętać, że jest to możliwe tylko pod pewnymi warunkami – przypomina ekspert Euro-Tax.pl Zwrot Podatku SA.
– U naszych zachodnich sąsiadów funkcjonuje obowiązek podatkowy ograniczony i nieograniczony. Pierwsza sytuacja dotyczy osób, które pracowały w Niemczech do 183 dni w roku podatkowym, a ich tamtejsze dochody nie przekroczyły 90% wszystkich dochodów w danym roku. Wtedy praktycznie nie można skorzystać z żadnej ulgi ani rozliczyć się z małżonkiem. Ulgi dostępne są przy nieograniczonym obowiązku podatkowym, a więc przy pracy powyżej 183 dni w Niemczech – wyjaśnia ekspert.
Co się zmieni w niemieckich podatkach w 2020 roku?
Niemiecki system podatkowy przechodzi dużą transformację, która jest rozłożona na kilka lat. Z jednej strony wprowadzane są zmiany korzystne dla podatników, z drugiej – zwiększają się kary dla nierzetelnych osób. Na początek warto wspomnieć o zmianie, która miała miejsce już w 2019 roku. Niemiecki fiskus przedłużył termin składania zeznań podatkowych. Od lat datą graniczną był 31 maja. Jednak za 2019 rok będzie można rozliczyć się do 31 lipca 2020 roku w przypadku samodzielnego składania zeznania lub do 28 lutego 2021 roku przy korzystaniu z usług specjalisty podatkowego.
Podobne terminy będą obowiązywały przy rozliczeniu podatku za 2020 roku – 31 lipca 2021 roku i 28 lutego 2022 roku.
Istotna zmiana w 2020 roku dotyczy kwoty wolnej od podatku. W przypadku singli w 2019 roku obowiązywała ona w wysokości 9 168 euro, a od 2020 roku będzie to 9 408 euro. Dla małżeństw kwota wolna od podatku wzrasta z 18 336 euro do 18 816 euro. Od 2020 roku wzrasta również kwota wolna od podatku na dzieci z 4 980 euro do 5 172 euro.
Kolejna zmiana dotyczy zwiększonego dodatku do posiłku, który przysługuje osobom pracującym więcej niż 8 godzin dziennie poza siedzibą firmy. Od 2020 roku ten dodatek wzrasta z 12 euro do 14 euro. Wzrośnie także amortyzacja za wynajem mieszkania do 3 000 euro za metr kwadratowy. Od 2020 roku podatnicy posiadający dzieci będą również płacili niższy podatek solidarnościowy i niższy podatek kościelny. To wyliczy automatycznie Finanzamt po wcześniejszym wypełnieniu formularza Kind w zeznaniu Anlage Kind zur Steuererklärung. Poza tym zostało utrzymane zwolnienie z podatku biletów na dojazd do pracy, które funduje pracodawca. Do 31 grudnia 2021 roku została utrzymana ulga na zakup samochodów elektrycznych.
Jak odzyskać podatek z Niemiec?
Polacy pracujący w Niemczech powinni pamiętać, że złożenie rocznego zeznania podatkowego umożliwia odzyskanie części lub nawet całego zapłaconego podatku u naszych zachodnich sąsiadów. Średnio to 3 364 zł. Tak naprawdę można rozliczać się za 4 lata wstecz. Aby to jednak było możliwe, należy wcześniej przygotować odpowiednie dokumenty.
Potrzebna będzie niemiecka karta podatkowa (Lohnsteuerbescheinigung), którą wydaje pracodawca po zakończeniu roku podatkowego (ten pokrywa się w Niemczech z rokiem kalendarzowym). W karcie podatkowej znajdziemy informacje na temat wysokości osiągniętego dochodu oraz zapłaconych zaliczek na podatek. Jeśli nie mamy Lohnsteuerbescheinigung, można skorzystać z ostatniego odcinka z wypłaty (Lohn und gehalt Abrechnung), ale musi tam być data zakończenia pracy. Z polskiego urzędu skarbowego natomiast należy dostarczyć zaświadczenie UE/EOG wystawione na drukach unijnych. Na tej stronie można dowiedzieć się więcej o zwrotach podatku z Niemiec.
Roczną deklarację podatkową można złożyć w formie papierowej do właściwego urzędu skarbowego w Niemczech. Łatwiej jednak zrobić to w formie elektronicznej. Do tego można wykorzystać albo jedną z aplikacji do rozliczeń i potem przesłać plik z deklaracją do Finanzamt lub załatwić wszystkie formalności przez portal „Mein Elster”. Z podatku można rozliczyć się samodzielnie lub można także skorzystać z usług firmy, która specjalizuje się w zwrotach podatku z Niemiec. Wtedy jednak należy się upewnić, czy dana firma ma uprawnienia Steuerberatera.
Od płacenia podatku nie ma ucieczki przy legalnym zatrudnieniu w Niemczech. Warto jednak pamiętać, że można odzyskać część pieniędzy, ponieważ niemieckie państwo zapewnia wiele ulg, z których wiele wzrasta od 2020 roku.
Przeczytaj również:
Zmiany w limitach podatkowych w 2021 roku
Niemcy a emigracja. Które miasta są najlepsze pod kątem przenosin?