Każdy, kto legalnie pracuje w Wielkiej Brytanii, płaci podatek dochodowy. Jeśli jest zatrudniony w systemie PAYE (Pay As You Earn), nie płaci go osobiście, a robi to za niego pracodawca, który już począwszy od pierwszego wynagrodzenia ma obowiązek odciągnięcia z niego zaliczki na podatek dochodowy (Income Tax) i składki na ubezpieczenie socjalne (National Insurance Contributions). Następnie przekazuje je do brytyjskiego urzędu skarbowego (Inland Revenue).
W przypadku tzw. samozatrudnienia (Self Assessment) – osoba prowadząca działalność gospodarczą ma obowiązek rozliczenia się z fiskusem samodzielnie, poprzez deklarację podatkową.
Wysokość płaconego podatku dochodowego zależy przede wszystkim od wysokości rocznych zarobków. Podatek od dochodów osobistych jest progresywny – im wyższe dochody, tym wyższy podatek do zapłacenia. I tak stawki podatku dochodowego wynoszą basic rate -20% (przy dochodzie rocznym w wysokości £0 do £35,000), higher rate – 40% (£35,001 do £150,000) i additional rate 50% (powyżej £150,000).
Każda osoba legalnie pracująca w Zjednoczonym Królestwie, otrzymuje kod podatkowy składający się z liczb i liter. Stanowi on informację na temat tego, na jakich zasadach podatek jest obliczany i jakie ulgi przysługują danemu podatnikowi.
Rozliczenie podatkowe można przeprowadzić po zakończeniu roku podatkowego, który na Wyspach nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym, bo trwa od 6 kwietnia do 5 kwietnia roku następnego. W większości przypadków nie jest ono obowiązkowe, ale warto je przeprowadzić ze względu na przysługujący w ogromnej większości przypadków, zwrot nadpłaconego podatku dochodowego. Jak informuje firma RT Tax, profesjonalny pośrednik w zwrocie podatku z zagranicy, średni zwrot podatku z anglii wynosi około 3000 zł.
Zwrot ten wynika przede wszystkim z przewidzianej przez brytyjskie prawo podatkowe ulgi w postaci tzw. kwoty wolnej od podatku (Personal Allowance). Jest to suma rocznych dochodów, jakie można osiągnąć w danym roku bez obowiązku płacenia od nich podatku dochodowego. Dzięki temu w pewnych przypadkach można odzyskać część, a czasami nawet całość odprowadzonych podatków.
Wysokość kwoty wolnej od podatku zależy głównie od wieku i sumy dochodów ze wszystkich źródeł w danym roku podatkowym. Na dochody objęte podatkiem dochodowym składają się:
• wynagrodzenia pochodzące z zatrudnienia,
• zarobki pochodzące z prowadzenia własnej działalności gospodarczej (self-employed),
• wypłacane emerytury,
• zyski z większości oprocentowanych oszczędności,
• dochody z akcji (dywidendy),
• przychody z funduszu powierniczego,
• zyski z najmu.
Ulga podatkowa jest przeważnie ustanawiana corocznie. Dla roku 2012/13 wynosi ona:
Ulga podatkowa 2012/2013 Limit dochodu
Podstawowa £8,105 £100,000
Osoby w wieku 65-74 lat £10,500 £24,000
Osób w wieku powyżej 75 lat £10,660 £24,000
Od roku podatkowego 2010/11, granica dochodu 100.000 £ obowiązuje każdą osobę, niezależnie od wieku. Znaczy to, że jeżeli dochód wynosi powyżej 100.000 £, to kwota wolna od podatku jest pomniejszana o połowę kwoty powyżej limitu 100.000 £.
Jak podaje firma RT Tax, wielu uprawnionych do otrzymania zwrot podatku nie ubiega się o niego uważając, że jest to proces skomplikowany i pracochłonny. Nie mają ochoty na biurokrację lub boją się, że w ten sposób zaszkodzą pracodawcy lub stracą gwarancje socjalne. Tymczasem nic bardziej mylnego. Zwrot podatku z Anglii jest procesem w pełni legalnym. Jest wypłacany przez urząd skarbowy, a więc nie dotyczy pracodawcy, tak samo jak w żaden sposób nie wpływa na warunki dalszego zatrudnienia. Poza tym zwrotowi przysługuje tylko nadpłacona część podatku dochodowego, a nie składki na ubezpieczenie, co nie powoduje utraty żadnych gwarancji socjalnych, jak np. emerytura. Poza tym jeśli zleci się przeprowadzenie zwrotu podatku doświadczonemu pośrednikowi, procedura ta obejmie tylko kilka nieskomplikowanych czynności. Jak podaje RT Tax – profesjonalny przedstawiciel z ugruntowaną renomą i długoletnim doświadczeniem, wystarczy tylko zarejestrować się na stronie internetowej firmy i dostarczyć jej niezbędne dokumenty (kurierem, na jej koszt). I to wszystko. Żadnych opłat z góry czy ukrytych kosztów, a najwyższy możliwy zwrot wpłynie w jak najkrótszym czasie na wskazane przez klienta konto bankowe w dowolnym kraju. Warto wiedzieć, że taki zwrot można przeprowadzić nawet do 6 lat wstecz (wliczając rok bieżący).
www.rttax.com/PL/uk-tax-refund-pl
Przejdź do spisu treści ponad 1500 porad finansowych zawartych na portalu,
Przejdź na bloga www.blog.finanseosobiste.pl ,
Przejdź do działu Nowe produkty finansowe
Odwiedź inne serwisy grupy www.FinanseOsobiste.pl
www.nieruchomosciowo.biz
www.UbezpieczeniaPoLudzku.pl
www.poznajTFI.pl
www.AlternatywneInwestycje.com