Jeszcze do niedana płatności zbliżeniowe wydawały się szczytem techniki, a w wielu klientach banków wzbudzały nieufność. Dziś mało która karta debetowa nie posiada opcji zbliżeniowych płatności, a konsumenci cenią wygodę tego rodzaju usługi. Jest spora szansa, że bankowość elektroniczna rozwinie się w kierunku płatności za pomocą telefonu. Warto już teraz prześledzić, jak działa taka technologia.
Smartfon zamiast karty płatniczej
Płatność telefonem jest prosta, jednak należy spełnić kilka warunków. Trzeba dysponować odpowiednim modelem smartfonu, który będzie kompatybilny z technologią płatności – na przykład smartfonem NFC. Technologia NFC, czyli Near Field Communication, obejmuje nie tylko takie operacje, jak płatność telefonem. Oznaczenie NFC może dla smartfona oznaczać także możliwość parowania słuchawek bluetooth z urządzeniem. Należy zatem zawsze upewnić się, że wybrany model telefonu NFC obsługuje płatności online. Modele spełniające te wymagania będą miały oznaczenie Pay Pass Ready.
Karta SIM zastąpi chip karty płatniczej
Następnie trzeba umieścić w telefonie specjalną kartę SIM, umożliwiającą dokonanie płatności. Technologia ta polega na zapisywaniu informacji na temat dokonywanych transakcji w pamięci karty SIM. W przypadku płatności kartą, dane dotyczące operacji finansowych zapisywane są w pamięci układu scalonego, przyklejonego do karty płatniczej. Różnica polega zatem jedynie na nośniku tego mikroprocesora. Karta obsługująca technologię takich płatności może być wydana przez bank, lecz także, w momencie, gdy płatnik jest klientem banku nie oferującego usługi płatności telefonem, może być to także przedpłacona karta wydana przez operatora telefonii komórkowej. Kartę SIM należy zainstalować w telefonie, pobierając odpowiednie oprogramowanie. Banki oferujące tę usługę posiadają autorskie aplikacje obsługujące płatność telefonem.
Płatność telefonem w praktyce
Płatność telefonem jest zatem możliwa, gdy klient posiada odpowiedni model smartfonu, współpracującą kartę SIM oraz spinające tę technologię oprogramowanie. Można jej dokonywać we wszystkich miejscach obsługujących płatności w technologii Pay Pass, bez ograniczeń terytorialnych. Taka płatność online jest równie bezpieczna, jak płatność kartą. W razie kradzieży lub zagubienia telefonu należy skontaktować się z biurem obsługi klienta i zastrzec kartę. Dodatkową zaletą technologii płatności telefonem jest brak możliwości skopiowania karty, co czyni transakcje jeszcze bezpieczniejszymi. Nie jest także możliwa kradzież pieniędzy z konta bankowego za pomocą wirusów, ponieważ dane dotyczące transakcji zakodowane są w karcie SIM, a nie w podzespołach telefonu.
Bankowość elektroniczna charakteryzuje się ogromną innowacyjnością i dążeniem do znajdowania wciąż nowych rozwiązań i funkcjonalności, ułatwiających płatności online. Do niedawna szczytem techniki wydawały się przelew online oraz płatności zbliżeniowe. Dziś ich miejsce zajmuje płatność telefonem, umożliwiająca bezpieczne, szybkie płatności nawet podczas trwania rozmowy telefonicznej. W najbliższym czasie bankowość elektroniczna będzie rozwijać się w tym właśnie kierunku.