Według danych CEIDG coraz więcej osób decyduje się na założenie swojej firmy. Dziś podpowiemy Wam, jak to zrobić. Przedstawimy możliwe dotacje czy formy działalności. Dowiecie się też jaką księgowość wybrać. Koniecznie skorzystajcie z naszych rad.
Jak założyć własną firmę?
Utrzymanie się na rynku jest zdecydowanie trudniejsze niż założenie firmy. Otóż obecnie można ją założyć przez Internet. Trzeba być osobą pełnoletnią, obywatelem Polski bądź obywatelem jednego z państw członkowskich UE czy też Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Obywatele pozostałych państw również mogą założyć firmę w Polsce, pod warunkiem, że mają tytuł pobytowy. Trzeba też zarejestrować się w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Ten wymóg dotyczy osób, które chcą prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą bądź tych, które chcą zostać wspólnikami spółki cywilnej. Trzeba oczywiście podać swój adres orz nazwę firmy. Formalności można załatwić na biznes.gov.pl. Następnie przedsiębiorca musi przypisać swoją działalność do określonego kodu PKD. Niektóre biznesy wymagają posiadania pozwoleń. Może być potrzebna licencja czy koncesja i o nie należy się starać już po zarejestrowaniu firmy. Trzeba też wybrać formę opodatkowania, następnie należy sprawdzić, czy Wasza działalność wymaga płacenia VAT. Konieczne jest również zweryfikowanie jakie składki należy zapłacić do ZUS. Nowi przedsiębiorcy mogą skorzystać z ulgi na start. Zwalnia ona z ubezpieczeń społecznych, Funduszu Pracy czy Funduszu Solidarnościowego na okres 6 miesięcy. Przez kolejne 24 miesiące można też płacić obniżone składki od preferencyjnej podstawy. Przedsiębiorstwo musi też zgłosić się do ubezpieczeń w ZUS. Należy wysłać specjalny formularz. Aby założyć firmę online, najlepiej skorzystać z elektronicznego kreatora wniosku. W takim przypadku trzeba posiadać profil zaufany i podpis kwalifikowany.
Formy działalności gospodarczej:
– jednoosobowa działalność gospodarcza
– spółka cywilna
– spółki kapitałowe
– spółki osobowe
Dotacje, z jakich przedsiębiorca może skorzystać
Dla nowych przedsiębiorców istnieje szereg dotacji, z których mogą skorzystać. Na pewno warto udać się do Urzędu Pracy, który oferuje takie dofinansowania. Najczęściej maksymalna kwota wynosi 6-krotność średniego miesięcznego wynagrodzenia. Można starać się również o dofinansowanie z BGK. Jest to forma pożyczki na otwarcie firmy. Udzielana jest ona na preferencyjnych warunkach, gdzie oprocentowanie wynosi 0,01% bądź 0,03% w skali roku. Dostępne są różnego rodzaju dotacje unijne na otwarcie firmy. Aby starać się o fundusze trzeba złożyć wniosek i sporządzić szczegółowy biznesplan. Warto sprawdzić na stronie europejskie.gov.pl jakie programy obecnie obowiązują. Dostępne są też dotacje dla start upów czy też dofinansowania na otwarcie firmy dla rolników.
Internetowe czy stacjonarne – jakie biuro rachunkowe wybrać?
Rozliczanie się na własną rękę jest trudne i czasochłonne, dlatego warto zdecydować się na usługi biura rachunkowego: https://biuro-ksiegowe-liber.pl. Tutaj do wyboru macie usługi online bądź stacjonarne. Tak naprawdę wszystko zależy od Waszych preferencji. Jeżeli chcecie zaoszczędzić czas, to warto wybrać opcję online, gdyż nie musicie dojeżdżać do biura, a wszystkie formalności załatwicie przez Internet. Kolejną zaletą jest elastyczność, gdyż do systemu możecie zalogować się z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie. Pamiętajcie, że księgowość internetowa jest tym samym co tradycyjna księgowość, z tą różnicą, że dokumentów nie oddaje się osobiście, lecz przesyła się online.