Zakup auta to poważna decyzja, a nierzadko również niemałe wyzwanie. Przekonał się o tym każdy, kto zmierzył się z poszukiwaniami samochodu przy ograniczonym budżecie. Często jedynym wyjściem z sytuacji jest kredyt samochodowy.
Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby bank pozytywnie rozpatrzył wniosek, oraz od czego zależy oprocentowanie kredytu samochodowego i jego całkowity koszt.
Części kierowców prawdopodobnie trudno jest wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez własnego auta. To przywiązanie do samochodu potwierdzają wyniki badania mobilności przeprowadzonego dla Volkswagen Financial Services. Aż 90% zapytanych, którzy nie mają samochodu, zadeklarowała, że chciałaby go mieć. Nie zawsze jednak to życzenie idzie w parze z możliwościami portfela. Jest to jeden z powodów, dla których Polacy chętnie sięgają po zewnętrzne finansowanie aut.
Decydując się na zakup auta na kredyt trzeba liczyć się z pewnymi formalnościami. Zanim zabierzemy się za wybór samochodu, lepiej zorientujmy się, jakie wymagania stawiają banki oraz na jakie oprocentowanie kredytu samochodowego możemy liczyć. Dobra wiadomość jest taka, że procedury kredytowe w większości przypadków ograniczane są do minimum, a same usługi – coraz bardziej przystępne.
Auto na kredyt pod kilkoma warunkami
Przed złożeniem wniosku sprawdź, jakie są wymogi banku odnośnie sytuacji finansowej przyszłego kredytobiorcy. Zwykle przepustką do otrzymania kredytu samochodowego jest pozytywna ocena zdolności kredytowej. Według polskiego prawa bankowego jest to „zdolność do spłaty zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami w terminach określonych w umowie”. Jak wygląda to w praktyce?
Bank, w którym został złożony wniosek, na podstawie dostarczonych przez klienta dokumentów, a także informacji zawartych w systemie Biura Informacji Kredytowej (BIK) dokonuje szczegółowej analizy. Tu brane są pod uwagę konkretne dane, w tym m.in.:
– wysokość dochodów i posiadany majątek,
– forma zatrudnienia,
– inne zobowiązania czy liczba osób w gospodarstwie domowym.
Wysoka zdolność kredytowa otwiera też drzwi do podjęcia negocjacji w kwestii oprocentowania kredytu samochodowego.
Kredyt samochodowy do negocjacji?
Zdarza się, że zdolność kredytowa jest niewystarczająca do sfinansowania wybranego auta przy określonych parametrach oferty kredytowej. W tym przypadku warto spróbować wydłużyć okres spłaty albo zmienić wysokość wkładu własnego.
Ciekawym rozwiązaniem są tzw. produkty z wysoką wartością końcową, oferowane np. przez Volkswagen Bank, które pozwalają dopasować warunki umowy do potrzeb i możliwości kredytobiorcy. W dodatku miesięczne raty takiego kredytu są niższe w porównaniu z tradycyjnym kredytem samochodowym.
Dzieje się tak, ponieważ w trakcie 3-4-letniej umowy w ratach spłacana jest tylko utracona w tym czasie wartość auta. Pozostała część stanowi cenę wykupu samochodu po zakończeniu umowy, który nie jest obowiązkowy. Samochód można po prostu oddać dealerowi i wybrać nowy.
Oprocentowanie kredytu samochodowego
Oprocentowanie kredytu samochodowego zależy m.in. od tego, czy planujemy sfinansować w ten sposób samochód nowy czy używany. Wraz z wiekiem auta wzrasta wartość odsetek, rosną one również z okresem kredytowania. Jednym ze sposobów na obniżenie oprocentowania jest skrócenie czasu spłaty kredytu samochodowego.
Warto wiedzieć, że maksymalna wartość odsetek za auto na kredyt nie może być wyższa niż czterokrotność stopy lombardowej banku centralnego, ustalanej przez Radę Polityki Pieniężnej, aktualnie wynoszącej 2,5%. Oznacza to, że oprocentowanie kredytów samochodowych obecnie nie może przekroczyć 10%.
Pamiętaj jednak, że koszt kredytu to nie tylko odsetki, ale też prowizje i opłaty.
Przeczytaj również:
Na czym polega kredyt samochodowy i jak może Ci pomóc kalkulator kredytowy samochodowy?