Dotacje unijne to ogromna szansa dla polskich przedsiębiorców. Choć od momentu wejścia Polski do Unii wiele firm już skorzystało z programów pomocowych, zainteresowanie konkursami organizowanymi przez Wspólnotę nie maleje. Wciąż jednak wielu przedsiębiorców zastanawia się, na co może przeznaczyć dotacje. Podpowiadamy!
3 rzeczy, na które można pozyskać dotacje unijne
1. Rozbudowę i wyposażenie firmy
Myślisz o budowie nowej hali produkcyjnej lub chcesz wynająć dodatkowe pomieszczenie, w którym będzie mieścił się magazyn? A może planujesz zakup nowoczesnych maszyn i urządzeń usprawniających proces produkcji? Dotacje unijne możesz przeznaczyć na szeroko pojęty rozwój firmy. Dofinansowaniem mogą zostać objęte także działania promocyjne, które pozwolą rozreklamować Twój produkt lub usługę.
2. Projekty badawczo-rozwojowe
Unia Europejska wspiera innowacje. W kończącej się w tym roku perspektywie finansowanej na lata 2014-2020 szczególnie premiowane są projekty, których celem jest wdrożenie rozwiązań innowacyjnych w skali kraju lub przedsiębiorstwa. Za pieniądze z Unii możesz opłacić pracę specjalistów, usługi doradcze oraz szkolenia. Dodatkowe środki możesz przeznaczyć na zakup patentów, praw, licencji, specjalistycznego sprzętu laboratoryjnego czy technologii pozwalających na prowadzenie prac badawczo-rozwojowych.
3. Przetwórstwo rolno-spożywcze
Na dotacje unijne mogą liczyć także osoby działające w branży rolno-spożywczej. Przedsiębiorcy mogą przeznaczyć środki z Unii Europejskiej m.in. na zakup maszyn i urządzeń rolniczych, aparatury pomiarowej, licencji i oprogramowania ułatwiającego zarządzanie przetwórstwem. Za pieniądze z dotacji można sfinansować także budowę nowego magazynu, hali produkcyjnej lub przeprowadzić modernizację już istniejących obiektów.
Gdzie szukać pomocy w pozyskaniu dotacji unijnych?
Ze względu na to, że konkurencja jest bardzo duża, wnioski o dofinansowanie muszą być dopracowane do perfekcji. Jeśli nie czujesz się na siłach, żeby wnioskować o pieniądze z UE na własną rękę, możesz skorzystać z pomocy specjalistów. Zanim jednak wybierzesz firmę doradczą, sprawdź, jak długo istnieje na rynku i jaką skutecznością w pozyskiwaniu dotacji może się pochwalić.
W tej branży liczy się doświadczenie! Eksperci, którzy od lat pomagają przedsiębiorcom opracowywać skuteczne wnioski, doskonale znają sposób ich oceny przez komisję. Wiedzą, na które rzeczy szczególnie zwrócić uwagę. Najpierw wysłuchają Twoich pomysłów i przeanalizują je w oparciu o znajomość Twojego biznesu i całej branży. Na tej podstawie pomogą Ci przygotować skuteczny wniosek aplikacyjny. Proces pozyskiwania dotacji nie kończy się jednak wraz z otrzymaniem pozytywnej oceny komisji. Kluczowe jest jej poprawne rozliczenie. Nadzór nad realizacją projektu to również zadanie firmy doradczej. Dlatego dla wielu przedsiębiorców pomoc z zewnątrz jest nieoceniona.
Artykuł powstał we współpracy z portalem edoradca.pl
Przeczytaj również:
Kursy programowania online – zalety