Oszczędzanie plus zysk minus ryzyko równa się: lokata. Ale jaka? Terminowa, rentierska, progresywna, dynamiczna…bogactwo ofert bankowych potrafi zawrócić w głowie. Jak mądrze zagospodarować nadwyżkę finansową? Przedstawiamy najpopularniejszy rodzaj lokat bankowych
Lokata terminowa – czas działa na naszą korzyść
Lokata terminowa to umowa, którą zawieramy z bankiem, przekazując mu swoje oszczędności i wyrażając zgodę, aby przez określony czas rozporządzał powierzonymi mu środkami. Z tego tytułu otrzymujemy prowizję, czyli odsetki.
Najkrótsze lokaty mogą trwać…jedną noc (lokata over night). Najdłuższe – kilka lub kilkanaście lat. Lokata długoterminowa to produkt bankowy dostępny dla każdego, kto dysponuje odpowiednią ilością środków finansowych. Zaletą tego rozwiązania jest stałe oprocentowanie. Dzięki temu, w dniu założenia lokaty możemy dokładnie obliczyć przyszły zysk. Lokata długoterminowa jest zazwyczaj także lepiej oprocentowana niż lokata miesięczna lub półroczna. Założenie lokaty długoterminowej prawie całkowicie eliminuje czynnik ryzyka. Wpłacenie środków na lokatę długoterminową to gwarancja uzyskania tej samej kwoty, którą wpłaciliśmy wraz z należnymi odsetkami. Wyciągnięcie środków przed upływem czasu wyznaczonego w umowie grozi jednak utratą przynajmniej części zgromadzonych odsetek. Jeżeli więc nie jesteśmy pewni czy odłożone na lokacie pieniądze za kilka miesięcy nie będą nam potrzebne, wybierzmy lokatę krótkoterminową.
Kto może zyskać na lokacie długoterminowej?
Rodzice coraz częściej podejmują decyzję o założeniu lokaty z myślą o przyszłości swoich dzieci. Nauka drugiego języka, zagraniczne studia, wynajem mieszkania, wesele…Choć nasza pociecha dopiero wymawia pierwsze słowa i stawia pierwsze, nieporadne kroki, to oszczędzanie na jej przyszłość warto rozpocząć właśnie teraz. Ze środków odłożonych na lokacie długoterminowej może skorzystać cała rodzina i przeznaczyć je na dowolny cel.
Wydatki przeznaczone na edukację dzieci lub godne życie na emeryturze trudno oszacować na kilka lub nawet kilkanaście lat wprzód. Korzyści płynących z założenia lokaty nie da się więc przecenić. Decydując się na lokatę długoterminową, możemy liczyć na atrakcyjniejszą ofertę i wyższe oprocentowanie niż w przypadku lokat krótkoterminowych. Czas trwania lokaty i wysokość oprocentowania to jednak nie wszystko. Wybierając tę formę oszczędzania, warto zwrócić uwagę także na sposób kapitalizacji odsetek, odnawialność lokaty oraz konsekwencje przedwczesnego zerwania umowy.
Sprawdź jakie są warunki lokat na stronie Santander Consumer Banku https://santanderconsumer.pl/lokaty/
Przeczytaj również:
10 kwestii, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze lokaty!