Pracuję w firmie, która niedługo zostanie zlikwidowana. Jestem zatrudniony na umowę o pracę na czas nieokreślony i mam długi staż pracy. Słyszałem, że w związku z likwidacją mój pracodawca może wcześniej rozwiązać ze mną umowę o pracę, skracając okres wypowiedzenia i właśnie tego się obawiam. Czy rzeczywiści ma do tego prawo?
Sytuację prawną pracowników likwidowanego przedsiębiorstwa reguluje art. 411 k.p. i ustawa z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. nr 90, poz. 844 z późn. zm.). Ustawę o zwolnieniach grupowych stosuje się do pracodawców zatrudniających co najmniej 20 pracowników. Likwidacja pracodawcy nie jest zdarzeniem powodującym wygaśnięcie umowy o pracę ? (wyrok SN z 5 września 2001 r., I PKN 830/00; OSNP z 2003 r. nr 15, poz. 355). W takiej sytuacji stosunek pracy z pracownikiem należy rozwiązać za wypowiedzeniem lub zaproponować rozwiązanie go za porozumieniem stron. W przypadku likwidacji przedsiębiorstwa pracodawca nie musi konsultować wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony ze związkami zawodowymi. Nie stosuje się bowiem trybu konsultacji określonego w art. 38 k.p. Ponadto nie są chronieni przed wypowiedzeniem pracownicy przebywający na urlopach wypoczynkowych oraz nieobecni z innej usprawiedliwionej przyczyny. Uchylona jest również szczególna ochrona przed rozwiązaniem stosunku pracy pracowników w wieku przedemerytalnym, czyli osób, którym brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia im uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku.
W razie ogłoszenia likwidacji pracodawcy dopuszczalne jest także rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem z kobietą w ciąży lub pracownikiem przebywającym na urlopie macierzyńskim. Pracodawca musi uzgodnić z reprezentującą takiego pracownika zakładową organizacją związkową termin rozwiązania umowy o pracę. W takiej sytuacji pracodawca nie jest związany okresami wypowiedzenia ustalonymi w kodeksie pracy. W razie niemożności zapewnienia w tym okresie innego zatrudnienia, pracownikowi przysługują świadczenia z ubezpieczenia chorobowego (zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego).
Okres pobierania tego świadczenia wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze. W przypadku likwidacji pracodawcy ograniczona jest również ochrona pracowników korzystających z urlopów wychowawczych (art. 1861 par. 1 k.p.). Ulega zmianie także sytuacja pracownika młodocianego, którego można zwolnić za wypowiedzeniem. Zgodnie z art. 411 par. 2 k.p., w razie likwidacji przedsiębiorstwa umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy może być rozwiązana przez każdą ze stron za dwutygodniowym wypowiedzeniem.
W odpowiedzi na Pana pytanie w pańskiej sytuacji pracodawca może skrócić Panu okres wypowiedzenia.
Zgodnie bowiem z art. 361 k.p., jeżeli wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony następuje z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo z innych przyczyn niedotyczących pracowników, pracodawca może, w celu wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę, skrócić okres trzymiesięcznego wypowiedzenia, najwyżej do jednego miesiąca.
Za pozostały czas (2 miesiące) pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia.
Artykuł pochodzi
z serwisu porad prawnych
www.eprawnicy.pl
Przeczytaj inne porady prawne:
Odszkodowanie dla pracodawcy w razie nieuzasadnionego rozwiązania umowy o pracę,
Odmowa pracy w godzinach nadliczbowych,
Obowiązki pracodawcy w zakresie wypłaty wynagrodzenia,
Mobbing w miejscu pracy,
Przejdź do spisu treści 700 porad finansowych zawartych na portalu ,
Przejdź na bloga www.blog.finanseosobiste.pl ,
Przejdź do działu Nowe produkty finansowe