Nad tym, który rodzaj leasingu wybrać zastanawiają się szczególnie osoby, które decydują się na to po raz pierwszy. Wpływ na to ma wiele czynników związanych z prowadzonym przedsiębiorstwem. Decydując się na samochody dostawcze używane leasing ważne jest, aby dokładnie przeanalizować ofertę składaną przez leasingodawcę.
Do tego dochodzi również kwestia wyboru leasingu operacyjnego oraz finansowego. Wpływ na decyzję powinny mieć szczególnie aspekty podatkowe.
Czym różnią się od siebie te dwa rodzaje leasingów?
W przypadku leasingu operacyjnego liczony jest koszt uzyskania przychodu w postaci pierwszej wpłaty, a także wszystkich kolejnych rat leasingowych. Z tego wynika, że sam podatek VAT w takiej sytuacji jest doliczany, a przede wszystkim płacony wraz z każdą kolejną opłatą. Istotne jest również to, że leasingobiorca w takiej sytuacji nie ma możliwości amortyzowania auta dostawcze leasing. Odwrotnie jest przy drugiej opcji, czyli leasingu finansowym.
Tutaj przedsiębiorca może amortyzować pojazd, a ponadto do kosztów może doliczyć część odsetkową rat. Przy wyborze tej propozycji właściciel firmy jest zobowiązany do opłacanie całego podatku VAT już na samym początku podejmowania transakcji. W związku z tym ponosi on ten koszt z góry. Doskonale wiadomo, że nie każda firma może pozwolić sobie od razu na poniesienie tak dużego wydatku. Szczegółowo te zagadnienie wyjaśnia przedstawiciel leasingodawcy CLS – kalkulator leasingowy. Doradca pomaga w wyborze najlepszej propozycji.
Który leasing wybierają Polacy?
Okazuje się, że mieszkańcy naszego kraju najczęściej decydują się na wybór leasingu operacyjnego. Daje on spore korzyści podatkowe. Jest to propozycja prosta przy rozliczeniach podatkowych. Wiele firm leasingowych preferuje udzielanie właśnie leasingu operacyjnego. W części przypadków jest to opcja domyślna. Przy dokonywaniu wyboru najważniejsza jest rewelacyjna znajomość firmy biorącej leasing. Ważny jest sam kapitał, a także zdolności finansowe. Warto o tym pamiętać decydując się na zawarcie takiej umowy. Całość powinna być uzgodniona z doświadczoną księgową, która podpowie młodemu przedsiębiorcy i pomoże mu dokonać jak najlepszego wyboru.
Przeczytaj również:
Kara umowna w umowach leasingowych – wszystko, co musisz wiedzieć
Jakie korzyści daje leasing maszyn budowlanych?