W ofertach banków znaleźć można wiele kredytów. Różnią się między sobą nie tylko nazwą, ale i przeznaczeniem. Do czego służy kredyt konsolidacyjny? Dla kogo jest przeznaczony? Kiedy konsolidacja jest możliwa, a kiedy nie można na nią liczyć?
Kredyt konsolidacyjny – co to?
Kredyt konsolidacyjny znaleźć można praktycznie tylko i wyłącznie w ofercie banków. Jest to kredyt celowy. Udzielany jest po to, by połączyć wiele zobowiązań finansowych w jedno. Nie chodzi jednak tylko i wyłącznie o przeniesienie ich do jednego banku, choć tak w istocie się dzieje. To przede wszystkim kredyt oddłużeniowy. Dzięki temu, że w jednym banku zobowiązania są łączone, są tak naprawdę spłacane.
Co więcej, taka konsolidacja kredytu pozwala na płacenie jednej raty. Tak więc znacznie łatwiej jest płacić ją w terminie, niż gdy ma się wiele zobowiązań w różnych instytucjach. Ponadto, często kredyty konsolidacyjne pozwalają na zmniejszenie wysokości raty. Miesięcznie ponosi się więc znacznie mniejszy koszt, niż gdyby zsumować poprzednie zobowiązania.
Często wiąże się to co prawda z wydłużeniem okresu kredytowania, a w całkowitym rozrachunku koszty są znacznie wyższe, niż gdyby zsumować wcześniej zaciągnięte kredyty, pożyczki i wykorzystanie limity na rachunkach i kartach.
Jak uzyskać kredyt konsolidacyjny?
Kredyt konsolidacyjny ma w ofercie praktycznie każdy bank. Jednak, aby się upewnić, gdzie udać się z wnioskiem, warto skorzystać ze stron, na których zgromadzono propozycje instytucji finansowych. Dzięki temu można nie tylko sprawdzić, które z nich oferują kredyty konsolidacyjne, ale i porównać ich warunki, a nawet – złożyć wniosek online.
Niestety z uwagi na charakter zobowiązania, nie jest możliwe załatwienie sprawy wyłącznie online. Trzeba bowiem przedstawić bankowi dokumenty dotyczące wszystkich zadłużeń, jakie się chce skonsolidować. Tak więc nie wystarczy, jak przy staraniu się o każdy inny kredyt, podanie danych i zweryfikowanie ich dokumentami tożsamości oraz przedstawienie dochodów i wydatków. Trzeba pokazać wszystkie umowy kredytowe zobowiązań i przedstawić zaświadczenia dotyczące aktualnego salda każdego z nich.
To nie wszystko. Zgodnie z wymogami prawa, bank musi każdorazowo sprawdzać zdolność i historię kredytową wnioskodawcy. Kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych jest znacznie trudniej otrzymać. Zdecydowanie w lepszej sytuacji są osoby, które nie mają problemów z regularną spłatą zobowiązań. Jeśli bank uzna, że są wątpliwości co do terminowości regulowania wpłat za kredyt konsolidacyjny, wówczas go nie przyzna. Lepiej więc zgłosić się po niego zanim będzie się miało problemy z regularną spłatą.
Kredyty konsolidacyjne – kiedy konsolidacja nie jest możliwa?
Wiadomo więc, że często, gdy zdolność kredytowa nie jest wystarczająca, bank może odmówić konsolidacji długów. To samo w sytuacji, gdy wnioskodawca nie ma dobrej historii kredytowej. A kiedy jeszcze konsolidacja nie jest możliwa?
Niektórzy uważają, że nie da się połączyć kredytów preferencyjnych i pożyczek w instytucjach pozabankowych. Czy zatem konsolidacja chwilówek nie jest możliwa? W bankach zazwyczaj nie, ale są parabanki, które pomagają w takich przypadkach.
To, z czym się jeszcze trzeba liczyć, to ograniczenia. W niektórych ofertach banków można znaleźć informację o maksymalnej kwocie, na którą można uzyskać kredyt konsolidacyjny. Tutaj znacznie ma też często czas, gdyż to on decyduje o tym, na ile rat i o jakiej wysokości, można podzielić zadłużenie.