Gdy dokonamy zakupu mieszkania, często zachodzi konieczność remontu bądź zmiany aranżacji. Jednym z możliwych sposobów sfinansowania prac jest zaciągnięcie w banku kredytu hipotecznego. Jak połączyć zakup mieszkania z jednoczesnym wykończeniem wnętrz, posiłkując się jednym kredytem? Dowiedz się, jakie są zasady udzielania kredytów i na jaką kwotę może liczyć kredytobiorca.
Dodatkowe wymagania
Banki wymagają co najmniej 10% wkładu własnego, przy czym dotyczy on nie tylko zakupu, ale i remontu mieszkania. Sfinansowanie remontu nieruchomości wiąże się z kolei z koniecznością przedstawienia dodatkowych dokumentów. Większość instytucji obliguje do przedłożenia harmonogramu prac wraz z kosztorysem, zazwyczaj przygotowanym według wytycznych banku. W niektórych przypadkach wymaga się operatu szacunkowego lub opinii rzeczoznawcy. Kredytodawca będzie chciał w ten sposób ocenić zakres prac, a także ich wpływ na całkowitą wartość nieruchomości.
Kosztorys podstawą wyceny
Aby uzyskać dodatkowe środki na remont mieszkania, należy przygotować kosztorys prac w oparciu o specjalny druk bankowy. Zweryfikuje go rzeczoznawca. Wpisane wartości muszą pokrywać się z faktyczne planowanymi wydatkami. Bank nie zaakceptuje zaniżonego kosztorysu. Zbyt wysoka kwota również może zostać zakwestionowana, a kredyt obniżony do poziomu akceptowalnego przez kredytodawcę.
Jaka będzie kwota kredytu?
Wartość mieszkania po remoncie staje się kluczową kwestią przy ustalaniu kwoty kredytów hipotecznych na zakup i remont. Przy określaniu wartości nieruchomości, bank przyjmuje jako 100% jego przyszłą wartość, czyli wartość po dokonaniu wszystkich prac. Przy 10% wkładu własnego bank sfinansuje 90% inwestycji.
Wypłacanie środków
Część kredytu przeznaczoną na zakup kredytodawca wpłaca na konto wskazane przez sprzedającego (dewelopera, spółdzielni mieszkaniowej lub osoby prywatnej). Z kolei część kredytu przeznaczoną na wykończenie lub remont bank przelewa na konto nabywcy nieruchomości. Banki często dzielą kwotę należności na 2 części i uruchamiają w transzach. Gdy mieszkanie zostało kupione od dewelopera, kwota na wykończenie zostanie uruchomiona po odbiorze technicznym mieszkania, zanim uzyska się akt notarialny. Przy zakupie mieszkania używanego, wypłata należności nastąpi po sporządzeniu aktu. Jeśli kredyt na remont dotyczy już posiadanej nieruchomości, wniosek o wypłatę środków można składać natychmiast po podpisaniu umowy kredytowej.
Jakie prace i materiały sfinansuje bank?
Kredytować można wyłącznie elementy trwale związane z nieruchomością: instalacje, ścianki działowe, tynki, podłogi, glazury, farby, balustrady itp. Bank nie udzieli kredytu na zakup mebli, dekoracji, telewizora i innych ruchomych sprzętów. Część wyposażenia wpłynie jednak na wzrost wartości nieruchomości. W większości banków uzyskamy zatem kredyt na zabudowę kuchni, montaż szaf wnękowych, wbudowany sprzęt AGD, wannę, sedes czy kabinę prysznicową.
Kredyt hipoteczny jest najkorzystniejszym dostępnym źródłem finansowania kupna i remontu mieszkań (zobacz kredyt hipoteczny w Total Money). Warto zdecydować się na tego typu zobowiązanie, gdy wydatki na zakup nieruchomości i przystosowanie jej do potrzeb lokatorów przekraczają nasz budżet. Uzyskanie kredytu hipotecznego – inaczej niż w przypadku zaciągnięcia kredytu gotówkowego – wiąże się z bardziej skomplikowaną procedurą. Jednak niższe koszty wynagradzają większą liczbę formalnych wymagań.