Zakup mieszkania to zawsze poważna decyzja, nierzadko nawet decyzja życia, która rzutuje na wiele następnych lat, na przykład za sprawą kredytu hipotecznego. Tym bardziej warto podjąć takie kroki, które pomogą nieco zaoszczędzić przy nabywaniu nowego mieszkania.
Polacy kupują coraz więcej nowych mieszkań, co potwierdzają nie tylko dane Głównego Urzędu Statystycznego (w 2015 roku oddano do użytku więcej o 3,3% mieszkań na wynajem i sprzedaż niż rok wcześniej), ale również zainteresowanie dopłatami z rządowego programu Mieszkanie dla Młodych (na 2016 rok zabrakło już środków). Co zrobić jednak, żeby zaoszczędzić, kupując mieszkanie, a przy okazji dobrze zabezpieczyć swoje interesy?
Jak negocjować z deweloperem?
Kupując nowe mieszkania, można zaoszczędzić. To nie żadna pomyłka. Tak naprawdę dzieje się to w dwóch sytuacjach: skorzystamy z okazji i bardzo korzystnej promocji (na przykład większość mieszkań została już sprzedana) lub przeprowadzimy skuteczne negocjacje z deweloperem. Na pierwszą kwestię nie mamy wpływu, ale na drugą – już tak. Zanim zaczniemy negocjacje warto zorientować się w sytuacji. Należy sprawdzić, jak duża część inwestycji została już sprzedana, jak wielka jest konkurencja, jak kształtuje się cena poszczególnych mieszkań w danej inwestycji, jaki jest status prawny gruntu, na którym został postawiony budynek, ile kosztuje miejsce parkingowe, komórka lokatorska itp.
Kolejny krok to przygotowanie listy kryteriów, jakimi będziemy się kierowali przy wyborze mieszkania (również to, z czego możemy zrezygnować, a co jest nam niezbędne). Następnie należy zastanowić się, jakie mamy atuty i co możemy zaoferować deweloperowi (na przykład zakup większej liczby miejsc parkingowych, elastyczny harmonogram wpłat itp.). Warto także negocjować oferty z konkurencją dewelopera. To może być również czynnik motywujący dla budującego mieszkania, by obniżyć cenę lokalu. Na koniec warto także skonsultować podpisywaną umowę z prawnikiem.
Poszukiwanie dewelopera wiarygodnego
Oszczędzanie przy zakupie mieszkania to jedna kwestia, ale ważne jest także odpowiednie zabezpieczenie Twoich interesów. Przede wszystkim należy sprawdzić wiarygodność dewelopera. Najlepiej korzystać z usług firmy, która działa na rynku już od wielu lat i może się pochwalić wieloma zrealizowanymi inwestycjami. Tutaj także warto przeprowadzić rozmowy z byłymi klientami dewelopera i poznać ich opinię. Poza tym, warto szukać informacji o firmie w internecie. Można również poprosić o przedstawienie dokumentów dotyczących sytuacji finansowej dewelopera. Jeśli odmówi, to już znak, że może coś ukrywać. Poza tym wszelkie umowy należy podpisywać w obecności notariusza, a ich treść powinna dokładnie precyzować obowiązki obydwu stron oraz zawierać parametry kupowanego mieszkania.