Konto osobiste, jak sama nazwa wskazuje, to konto dla określonej osoby. Ma ułatwiać nam rozliczenia, stanowić miejsce przechowywania pensji. Ale także dać możliwość płatności bezgotówkowych. Do konta osobistego najczęściej dodawana jest karta, która może być kartą debetową, albo kredytową. Najczęściej wydawane są karty debetowe, czyli dające możliwość płacenia jedynie do wysokości środków, które są zgromadzone na rachunku.
Karty kredytowe, to karty, które dają znacznie więcej możliwości. Dzięki nim można wydać więcej, niż się posiada, a ta kwota, która przewyższa posiadane środki na koncie, nazywana jest saldem kredytowym w rachunku. Przez kilkadziesiąt dni można mieć zadłużenie na swoim koncie, jeśli bank przyznał limit kredytowy. Ta opcja przydaje się, ale pod warunkiem, że umiejętnie korzysta się z kredytu w koncie i ma się stałe źródło dochodów. W innym przypadku lepiej się nie zadłużać, a już na pewno nie powyżej terminu, który daje bankowa karta kredytowa. Gdyż to potem może dużo kosztować.
Na jakie opłaty zwrócić uwagę?
I tak, bywa że prowadzenie konta jest darmowe, ale pod warunkiem korzystania z niego regularnie, a także wpływów na to konto. Tak samo rzecz się ma w przypadku korzystania z kart do konta, które bardzo często kosztują. I to nie tylko za samo ich wydanie, ale także za korzystanie w skali miesiąca o ile w regulaminie opłat nie widnieje jakiś warunek. Może się okazać, że dzięki robieniu zakupów przy pomocy karty, można takich opłat zwyczajnie unikać, a wówczas korzystanie z karty będzie darmowe. W dodatku przecież w wielu sklepach to bardzo wygodne rozwiązanie. Robiąc większe zakupy, nie trzeba szukać w portfelu gotówki, ale wystarczy przyłożyć chip karty, a niekiedy wpisać pin. A jeśli kwota jest mniejsza, obecnie do stu złotych, można płacić bez wpisywania czegokolwiek.
Opłaty za wypłaty z bankomatów
Opłaty za wypłacanie gotówki z bankomatów, także mogą być różne. Niektóre pobierają stałą opłatę w wysokości kilku złotych, a inne procentową kwotę od wypłaty. Warto sprawdzić w swoim banku, gdzie i ile można wypłacać bez takich prowizji. Czasem może to być określona sieć bankomatów, a czasem to bank narzuca swoje zasady. Im taniej, tym lepiej, zwłaszcza jeśli wypłacać pieniądze trzeba dość często.
Promocje
Banki także organizują promocje, które mogą mieć wpływ na zwiększenie gotówki na naszym koncie. I tak, za stałe wpłaty, można zyskać dodatkowe kwoty pieniężne, a za spełnienie kilku warunków, na przykład przechowywanie pensji na swoim koncie przez kilka dni, dodatkowe pieniądze, a także środki bonusowe, czy z czasem liczyć na nieco wyższy kredyt. Także taki w rachunku bankowym, gdyż zwiększa to potencjał kredytowy użytkownika.
Bonusy
Niektóre banki oferują swoim klientom, także dodatkowe bonusy. To mogą być nagrody rzeczowe, w postaci gadżetów firmowych. Ale czasem także nieco cenniejsze nagrody pieniężne. Swego czasu była taka oferta jednego z banków, który co tydzień losował miesięczną pensję. Można było sporo zyskać, będąc jedynie klientem tego banku, czyli posiadaczem konta. Radość osób, które wygrały była wielka, mogły sobie one pozwolić na dodatkowe zakupy.
Ceny przelewów
Kolejną dość istotną sprawą są ceny przelewów, czyli usługi wysyłania pieniędzy. Niektóre banki oferują różne opcje przelewów, na przykład tak zwane darmowe przelewy zwykłe i płatne przelewy ekspresowe. Najdroższe są jednak przelewy wykonywane za granicę. Te potrafią kosztować od kilkunastu złotych, aż po kilkadziesiąt.
Przelewy ekspresowe
To ciekawa opcja dla potrzebujących wysłać pieniądze naprawdę szybko. Zdarza się też, że zapomni się o ważnym rachunku, a termin jest do dnia dzisiejszego. Wówczas ta opcja także może być pomocna i uchronić przed naliczeniem odsetek. Taki przelew można kosztować różnie od kilku do kilkunastu złotych. Na co dzień nie trzeba z nich korzystać, ale kiedy się spieszy, albo konieczne jest wysłanie pieniędzy szybko, to świetna oferta. Gdyż pieniądze z przelewu są księgowane prawie, że w czasie rzeczywistym, praktycznie zaraz po zrobieniu przelewu są na koncie odbiorcy.
Artykuł został przygotowany przy współpracy z eKontaBankowe.pl – serwis z rankingiem kont osobistych.
Przeczytaj również:
Promocje bankowe – opcja na finansową korzyść