Własne auto przestało już być luksusem – obecnie pod tym względem dogoniliśmy już kraje Europy Zachodniej. Jak więc stać się posiadaczem samochodu? Oto trzy sposoby.
Oszczędności
Osoby bardzo młode lub bardzo zamożne łączy jedna rzecz – często decydują się na zakup samochodu za gotówkę. Jednak to właśnie dla osób młodych wielkim wydatkiem jest kilka tysięcy złotych przeznaczone na zakup używanego, wymarzonego auta. Gromadzenie oszczędności może trwać wiele czasu, jednak uczy samodzielności i zarządzania własnymi finansami. Często też w takich sytuacjach z pomocą przychodzą rodzice, którzy potrafią docenić zdolności oszczędzania pieniędzy u dziecka i dokładają część brakującej kwoty.
Kredyt samochodowy
Osoby wybierające zakup nowego samochodu często posiadają jedynie część gotówki niezbędnej do zapłacenia pełnej ceny. W wielu przypadkach posiłkują się one kredytem samochodowym. Jednak nie tylko. Większość banków udziela kredytów również na auta używane, ale często z ograniczeniem maksymalnego wieku takiego pojazdu (do kilku lat). W przypadku kredytu samochodowego najczęściej jesteśmy zobowiązani do zapłaty części kosztów samodzielnie, pozostała kwota jest rozłożona na raty. Choć musimy dostarczyć dokumenty informujące bank o naszych dochodach, to zazwyczaj dodatkowym zabezpieczeniem jest właśnie kupowany pojazd – bank może stać się współwłaścicielem auta czy też zażądać cesji z ubezpieczenia pojazdu – w sytuacji wypadku pieniądze mogą w pierwszej kolejności być przeznaczone na spłatę rat.
Leasing
Dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą najlepszym rozwiązaniem może się okazać leasing samochodu. W tym wypadku naszym zadaniem jest wybór auta, zapłacenie opłaty wstępnej i płacenie rat okresowych. Wszystkim innym zajmuje się firma leasingowa – to na głowie jej pracowników leży decyzja, jakie rodzaje opon są odpowiednie, który wariant ubezpieczenia wybrać i jak naprawić uszkodzone auto. Leasingobiorca jest jedynie osobą korzystającą z auta. Co ciekawe, zazwyczaj bardzo dużą część (lub całość) raty leasingowej można wprowadzić do firmy jako koszty, dzięki czemu obniża się podstawę opodatkowania. Leasing samochodu jest więc o wiele lepszym rozwiązaniem niż zakup za gotówkę – dzięki temu pieniądze możemy przeznaczyć na rozwijanie podstawowej działalności naszej firmy. Często też w ostatnim miesiącu leasingu auto możemy wykupić za 1% jego wartości.