Co roku wzrastają koszty ubezpieczania pojazdów w Polsce. Zarówno ubezpieczenie OC, jak i AC drożeje i jest poważnym obciążeniem dla domowego budżetu. Warto więc wcześniej rozplanować wydatki na ubezpieczenie samochodu.
Ubezpieczenie OC konieczne
Planując wydatki w danym miesiącu w gospodarstwie domowym, każdy powinien przewidzieć koszty nie tylko eksploatacji pojazdu i bieżących napraw, ale też jego ubezpieczenia. Obowiązkiem właściciela samochodu jest zapewnienie ubezpieczenia OC. Prawo nie narzuca, gdzie takie ubezpieczenie ma być wykupione, więc każdy kierowca może wybrać firmę ubezpieczeniową, jaka przedstawi mu najlepszą ofertę na polisę OC.
Koszty ubezpieczenia OC uzależnione będą od:
• czynników związanych z pojazdem, m.in. roku produkcji samochodu, marki i modelu, pojemności silnika i rodzaju paliwa, okresu posiadania przez tego samego właściciela i liczby przejeżdżanych w ciągu roku kilometrów;
• czynniki związane z kierowcą, m.in. płeć, data urodzenia, stan cywilny, wysokość zniżek lub zwyżek, rok wydania prawa jazdy itp.
Wydatek na ubezpieczenie OC może być mniejszy przy wykupieniu polisy w trybie direct – przez internet lub telefon – przy przedłużaniu okresu trwania ubezpieczenia i przy jednorazowej płatności rocznej składki ubezpieczeniowej. Warto wziąć to pod uwagę.
Jak zaplanować opłacanie ubezpieczeń samochodu?
Jeśli zamierzamy wykupić dla samochodu ubezpieczenie OC i AC, lepiej skorzystać z oferty pakietowej jednej z firm ubezpieczeniowych i zaoszczędzić dzięki temu sporo pieniędzy. Na przykład firma ubezpieczeniowa Aviva w takim przypadku zapewnia klientowi do 12% zniżki i przeniesienie zniżek z OC na AC. Ostateczna zsumowana wysokość składek najprawdopodobniej będzie niższa niż przy kupowaniu ubezpieczenia w dwóch różnych towarzystwach.
Przy planowaniu budżetu domowego trzeba z wyprzedzeniem uwzględnić miesiąc, w którym kończy się nam polisa ubezpieczenia OC. Trzeba ją przedłużyć najpóźniej z dniem wygaśnięcia starego ubezpieczenia, w przeciwnym wypadku narażamy się na nałożenie kary grzywny. Jeśli nie uwzględnimy kosztów składki ubezpieczeniowej, nagle może się okazać, że nasze dochody nie wystarczą do końca miesiąca.
Jeśli nie stać nas na jednorazowe opłacenie składki ubezpieczeniowej, skorzystajmy z możliwości uiszczania płatności ratalnej. W tym przypadku jednak musimy wziąć pod uwagę to, że łączna składka roczna będzie nieco wyższa.