Wiele osób na co dzień boryka się z problemem, że ich pensja ledwie wystarcza do kolejnej wypłaty, a często nawet zdarza się, że na koncie brakuje środków nawet na kilka dni przed terminem otrzymania wynagrodzenia. W takiej sytuacji warto opracować konkretny plan wydatków, aby zabezpieczyć się przed ewentualną dziurą budżetową w trakcie miesiąca. Oto kilka wskazówek, jak zaplanować budżet domowy.
Zrewiduj obecne wydatki
Pierwszym krokiem na drodze do opracowania takiego budżetu jest wypisanie wszystkich cyklicznych wydatków, jakie ponosimy. Wśród nich powinny znaleźć się takie pozycje jak czynsz, opłaty za media, transport (w tym bilety miesięczne, paliwo), raty kredytów czy pożyczek, wydatki na leki, jeśli musimy je na stałe wykupywać. Następnie policzmy, ile wydajemy na jedzenie, w tym to spożywane na mieście czy zamawiane na wynos, środki czystości i kosmetyki oraz rozrywkę. Całość zestawmy z dochodami, jakie regularnie uzyskujemy. Jeśli suma wydatków okaże się od nich większa, musimy zastanowić się, gdzie szukać oszczędności.
• Czynsz i opłaty za media – o ile w przypadku czynszu niewiele możemy zrobić, ewentualnie zamienić mieszkanie na mniejsze, to jeśli chodzi o opłaty za prąd, gaz czy zużycie wody – już tak. Warto zmienić kilka swoich codziennych nawyków, aby zmniejszyć zużycie energii, na przykład poprzez ograniczenie czasu, w którym korzystamy ze sztucznego oświetlenia, wyłączenie urządzeń elektrycznych, gdy ich nie używamy, oszczędne używanie bieżącej wody podczas kąpieli (krótki prysznic) czy mycia naczyń. W ten sposób możemy zaoszczędzić kilkanaście złotych miesięcznie.
• Transport – w przypadku tego wydatku możemy sporo zaoszczędzić w zależności od tego, jakim środkiem transportu się zwykle poruszamy. Jeśli na co dzień używamy własnego samochodu, dobrym pomysłem będzie zamienienie go na środki komunikacji miejskiej, dzięki czemu zminimalizujemy koszty paliwa na rzecz dużo tańszych biletów okresowych.
• Jedzenie – tu bez wątpienia każdy z nas ma spore pole do popisu, jeśli chodzi o szukanie oszczędności. Wystarczy całkowicie wyeliminować zakup jedzenia w restauracji czy zamawiania na wynos i każdy posiłek przygotowywać w domu, najlepiej od razu w większej ilości, aby zrobić sobie zapasy w zamrażarce. Warto również zoptymalizować codzienne zakupy i zamiast kilka razy w tygodniu kupować brakujące produkty w sklepie na osiedlu, wybrać się raz na tydzień do supermarketu i kupić wszystko w niższych cenach.
• Rozrywka – każdemu z nas należy się odrobina relaksu w swoim ulubionym stylu. Jeśli jesteśmy miłośnikami kina i nie możemy obejść się bez cotygodniowych wypadów z przyjaciółmi na film, a później na przekąskę do pubu, spróbujmy zorganizować taki seans filmowy we własnym domu, z samodzielnie przygotowanymi przekąskami. Wypożyczenie filmu będzie dużo tańsze niż wyjście do kina, więc możemy wpisać kolejną oszczędność na listę. Podobnie należy zrewidować wszystkie inne formy rozrywki, na które zwykle wydajemy sporo pieniędzy.
Podziel budżet na tygodnie
Gdy już wiemy, ile pieniędzy potrzebujemy na niezbędne wydatki, odłóżmy tę kwotę zaraz po otrzymaniu pensji na konto lub od razu uregulujmy rachunki. Część kwoty przeznaczonej na jedzenie, środki czystości, kosmetyki i leki podzielmy równo na każdy tydzień, a w osobnej kopercie (lub na osobnym subkoncie) umieśćmy pieniądze na rozrywkę. Jeśli zostanie nam jakaś kwota, udało nam się zaoszczędzić! Z każdym miesiącem możemy jeszcze bardziej optymalizować nasze wydatki. W ten sposób sami zobaczymy, że oszczędzanie okazuje się całkiem proste pod warunkiem, że będziemy zdyscyplinowani.
Artykuł napisany we współpracy z serwisem pożyczkowym Creditstar
Przeczytaj również:
Dlaczego dobra wędlina musi kosztować?