Niestety, kłopoty z nieuczciwymi dłużnikami zdarzają się coraz częściej. Wy także borykacie się z takim kłopotem, ponieważ macie do czynienia z klientami, przez których wciąż są niezapłacone faktury za sprzedaż konkretnych produktów czy świadczonych usług? W jaki sposób można odzyskać pieniądze? O tym wszystkim dowiecie się czytając dzisiejszy artykuł.
Rodzaje windykacji
Warto wiedzieć, że windykacja to dochodzenie – oczywiście w sposób zgodny z prawem – swoich praw do zapłaty (lub ewentualnie też rzeczy). Dla wielu osób często jest to jedyny sposób, aby odzyskać pieniądze za przeterminowane faktury. Jakie wyróżniamy rodzaje windykacji? Na początek stosuje się windykację polubowną. Ten sposób polega na dochodzeniu swoich praw do zapłaty bez występowania na drogę sądową. Istotne jest to, aby systematycznie przypominać swoim kontrahentom, że cały czas są niezapłacone faktury do uregulowania. Można to robić w sposób słowny lub pisemny (np.: poprzez wezwania do zapłaty z notami odsetkowymi).
Windykacja polubowna zawiera szereg sposobów, żeby przyspieszyć procedurę odzyskiwania należności. Jak można to zrobić? Niektórzy rozpoczynają akcję online przeciwko nieuczciwym osobom. Wystawiają jej np.: nieprzychylne opinie na rozmaitych stronach (które są zgodne z rzeczywistością). Poza tym piszą o całej sytuacji na portalach społecznościowych, które w dzisiejszych czasach mają bardzo duży zasięg.
Wiele osób decyduje się na przekazanie danych nieuczciwego klienta do Biur Informacji Gospodarczej. Bardzo popularna jest także giełda długów. To sposób, aby odzyskać (przynajmniej część) należności (od klienta lub osoby, która zdecyduje się wykupić jego dług i sama będzie dochodzić praw do uzyskania konkretnych kwot). Coraz więcej ludzi decyduje się również na powierzenie sprawy rozmaitym kancelariom. Dla nich windykacja długów to chleb powszedni. Osoby zatrudnione w takich placówkach mają swoje skuteczne sposoby – zgodne z prawem – aby odzyskać gotówkę za niezapłacone faktury.
Wyróżniamy również windykację sądową. Co warto o niej wiedzieć? Windykacja sądowa polega na złożeniu odpowiedniego pozwu, który ma na celu rozpoczęcie sprawy o odzyskanie pieniędzy za niezapłacone faktury. Trzeba zaznaczyć, że wierzyciel musi liczyć się z kosztami postępowania, które są zależne od kwoty, jaką zamierza odzyskać.
Przeczytaj również:
Faktury online – jak wypełniać cyfrowe wersje formularzy?
Faktury online – ułatw sobie pracę!
Czym jest duplikat faktury VAT i jak go wystawić?