Zakupy w internecie mają wiele zalet. Pozwalają zaoszczędzić czas, umożliwiają skorzystanie z oferty wielu dostawców bez wychodzenia z domu, a ceny produktów często są niższe niż w przypadku tradycyjnych sklepów. Niestety, ta forma transakcji wiąże się też z pewnym ryzykiem, o czym świadczą nadużycia i oszustwa, na które narażeni są użytkownicy e-sklepów.
Odpowiednia wiedza i zachowanie zdrowego rozsądku pozwalają się przed nimi zabezpieczyć. Jak to wygląda w przypadku zamawiania jedzenia przez internet? Eksperci UpMenu zwracają uwagę na kilka najważniejszych kwestii.
Regulamin to podstawa
Każdy sklep internetowy, bez względu na to, czy oferuje sprzęt elektroniczny, ubrania czy np. specjały kuchni włoskiej, zobowiązany jest do przestrzegania przepisów dotyczących prowadzenia działalności w internecie. Nakładają one obowiązek poinformowania klientów między innymi o danych pozwalających na identyfikację firmy (np. nazwa, nazwisko właściciela, adres), sposobach i możliwościach składania reklamacji, warunkach korzystania z usług sklepu czy odstąpienia od umowy itp. Jeśli nie możemy odnaleźć takich wiadomości na stronie internetowej, powinno to wzbudzić naszą czujność. – Wszystkie niezbędne informacje powinny być zebrane w regulaminie dostępnym na stronie www – mówi Anna Muras, prezes zarządu UpMenu. – Brak telefonu, adresu czy innych niezbędnych do komunikacji danych może oznaczać, że sprzedawca próbuje utrudnić nawiązanie kontaktu. Istnienie regulaminu to jednak nie wszystko. Ważne jest też zapoznanie się z nim przed dokonaniem zakupu. Jeśli jest napisany niedbale, zawiera błędy lub nie uwzględnia wszystkich potrzebnych informacji, warto zachować czujność.
Chrońmy swoje dane i pieniądze
Zamawiając jedzenie on-line lub kupując produkty w sklepach internetowych powinniśmy pamiętać o bezpieczeństwie naszych danych. Dotyczy to zwłaszcza tych serwisów, które wymagają rejestracji, w czasie której podajemy adres czy numer telefonu. Aby mieć pewność, że dostęp do nich będą miały tylko upoważnione osoby, warto przed przesłaniem formularza sprawdzić, czy strona wykorzystuje szyfrowane protokoły SSL. Są one oznaczane np. symbolem kłódki widocznym przy adresie strony lub jest on poprzedzony skrótem https. Tak samo powinny być zabezpieczone serwisy transakcyjne, z których korzystamy dokonując płatności on-line.
Opinie najlepszą gwarancją
Sklepów internetowych oraz restauracji oferujących sprzedaż przez internet jest coraz więcej. Część z nich zyskała już popularność i zaufanie konsumentów, inne dopiero rozpoczynają działalność. W każdym przypadku należy jednak zachować czujność oraz zdrowy rozsądek. Nim zdecydujemy się na skorzystanie z ich usług, warto najpierw poznać opinie wcześniejszych użytkowników. Komentarzy dotyczących jakości i rzetelności sklepów internetowych możemy szukać na forach, blogach oraz portalach społecznościowych. – Dużą liczbę negatywnych wypowiedzi możemy traktować jako sygnał ostrzegawczy – zauważa Anna Muras z UpMenu. – Z drugiej strony, nie możemy też bezkrytycznie podchodzić do wszystkich opinii, nie wszystkie bowiem są szczere i wystawiane przez rzeczywistych użytkowników. Najlepiej więc korzystać z usług sprawdzonych sklepów lub restauracji albo takich, które mają już dużą liczbę pozytywnych komentarzy.
Jak reklamować jedzenie zamówione w sieci
Reklamacje w restauracji często są dla klientów problemem. Nie każdy gość wie, w jakich sytuacjach można domagać się zwrotu pieniędzy, a na dodatek restauratorzy nie zawsze chętnie przyznają się do błędów. Sytuacja dodatkowo się komplikuje w momencie zamawiania jedzenia przez internet. Należy pamiętać, że w tym przypadku nie ma zastosowania prawo dotyczące możliwości zwrotu, które przysługuje konsumentom kupującym produkty w internecie. Jest tak ponieważ gotowe dania, jako towar o bardzo krótkiej trwałości nie mogą podlegać dalszej sprzedaży. Nadal jednak interesy klientów są chronione – Bez względu na formę zakupu, klienci restauracji zawsze mają prawo do reklamacji – przypomina Anna Muras z UpMenu. – Warto o tym pamiętać, jeśli dostarczone jedzenie będzie nieświeże, zimne lub będzie niezgodne z zamówieniem. O takich problemach powinniśmy zawiadomić restaurację bezzwłocznie. Nie możemy natomiast domagać się rekompensaty jeśli np. jedzenie było w naszym odczuciu niesmaczne lub w inny sposób nie odpowiadało naszym gustom.
Eksperci UpMenu radzą, jak zamawiać sprytnie:
– Przed zamówieniem sprawdź opinie dotyczące restauracji.
– Restauracje często podają na swoich stronach internetowych przewidywany czas dostawy. Warto sprawdzić tę informację przed złożeniem zamówienia.
– Niektóre restauracje umożliwiają swoim klientom monitorowanie dostawy. Dzięki temu, bez konieczności dzwonienia do lokalu można sprawdzić, czy jedzenie jest już w drodze.
– Składając zamówienie przez internet powinniśmy otrzymać jego potwierdzenie drogą mailową lub sms. Może to znacznie ułatwić ewentualną reklamację.
– Poprzez stronę internetową można nie tylko zamówić jedzenie, ale również zarezerwować stolik w lokalu oraz złożyć zamówienie i je opłacić.
www.Upmenu.pl
Przeczytaj również:
Dlaczego dobra wędlina musi kosztować?