Mieszkania są i będą doskonałą inwestycją. Trzeba jednak pamiętać, że tego typu inwestycje wymagają cierpliwości – nie planuje się ich w perspektywie rocznej, ale 5-10-letniej. Na inwestycji w nieruchomości nie będzie można stracić. Zarobią jednak głównie cierpliwi.
Mieszkania drożeją i będę drożeć. Nie dotyczy to wszystkich nieruchomości. Wiele zależy od lokalizacji, od roku oddania budynku do użytku czy od metrażu. Dziś bardziej płynne są mniejsze mieszkania. Jednak w Unii Europejskiej „na osobę" przypada mniej więcej dwukrotnie wyższa powierzchnia mieszkalna niż w Polsce. U nas też będzie ona rosła. Jeżeli więc ktoś obecnie kupuje mieszkanie na 10 lat, powinien zdecydować się jednak na większe "M", bo w przyszłych realiach np. 4-pokojowy lokal sprzedać mu będzie łatwiej.
Strategie zarabiania na nieruchomościach
Ludzie uświadamiają sobie, że nieruchomości są inwestycją bezpieczną, która może stanowić źródło stałego dochodu.
Istnieją trzy podstawowe strategie inwestowania na rynku nieruchomości: „kup i trzymaj”, „szybka gotówka” i „cash flow”. Z uwagi na ich elastyczność i minimalne wymogi odnośnie posiadanych pieniędzy lub zdolności kredytowej są to najlepsze sposoby na rozpoczęcie kariery inwestycyjnej na rynku nieruchomości. Przedstawimy dziś ich cechy i podpowiemy, które z nich dają najlepsze wyniki.
Wybierz własną strategię!
1. Czy chcesz stworzyć zyskujący na wartości portfel inwestycyjny i doprowadzić do tego, by inni płacili ci za jego posiadanie? Na tym polega strategia „kup i trzymaj”.
2. Czy chcesz szybko zarobić jakąś dużą kwotę, około 10 000 zł w ciągu 90 dni? Jest to strategia „szybkiej gotówki”.
3. Czy szukasz źródła wysokich miesięcznych dochodów, które pracowałoby przez następne 10-30 lat? To strategia „cash flow”.
Wszystkie trzy strategie dają dobre rezultaty, ale warunki i sposób ich stosowania są zupełnie różne.
Wybór konkretnej strategii zależy od tego, co chcesz w danym czasie osiągnąć.
Najważniejsze zasady inwestowania w nieruchomości
1. Zapoznaj się z wadami i zaletami każdej ze strategii (tab. 1 i 2).
2. Strategię „kup i trzymaj” najlepiej stosować, gdy ceny są niskie i zaczynają rosnąć.
3. Strategię „szybkiej gotówki” najlepiej zastosować, gdy możesz okazyjnie kupować nieruchomości i szybko je sprzedawać. Upewnij się, że zanim ogłosisz swoje oferty, potencjalni nabywcy będą już czekać w kolejce.
4. Strategia „cashflow” zapewni ci wieloletni, stały przychód.
Etapy inwestowania dla cierpliwych
1. Oceń, jak wygląda sytuacja na rynku nieruchomości w twojej okolicy.
2. Patrz długoterminowo. Zdecyduj, co pozwoli ci poprawić twoją sytuację materialną. Potem zaplanuj działanie. Każda duża transakcja na rynku nieruchomości wymaga oddzielnego planu.
3. Wybierz dla siebie jedną z trzech strategii i zacznij działać.
Większość ludzi uważa, że bogactwo jest jednoznaczne z posiadaniem pieniędzy. Myśląc w ten sposób, popełniają błąd. Prawdziwym bogactwem jest przepływ pieniądza – pieniądze, które płyną do ciebie każdego miesiąca. Dlatego można polubić transakcje „cash flow”. Dają możliwość zysku lub udziału w zyskach z każdej z umów. Masz wtedy jakieś aktywa. Prawdziwe bogactwo polega na posiadaniu takich aktywów, za które inni będą ci płacić tylko z uwagi na sam fakt, że je masz. W ten sposób osiąga się wolność finansową.
Zawsze dokładnie zbadaj wszystkie sprawy, z którymi masz do czynienia, podejmując działania na rynku nieruchomości. Jeśli sam zawierasz transakcję, musisz być pewien, że wiesz, jak kształtują się wszystkie związane z nią przepływy pieniężne i wziąłeś pod uwagę wszystkie ważne kwestie takie, jak konieczne remonty i niewynajęte pokoje.
Alternatywą są fundusze nieruchomości
Jeśli nie chcesz zarabiać na nieruchomościach indywidualnie, wybierz fundusz nieruchomości, który będzie to robił za ciebie. Ich ofertę znajdziesz na naszej stronie: https://www.inwestycje.pl/fundusze_inwestycyjne/profile_funduszy.
Czy inwestując w nieruchomość można stracić?
Nie. Jedyne ryzyko jest takie, że zarobi się mniej, niż się zakładało. Do tej formy pomnażania kapitału trzeba jednak cierpliwości. To nie jest dobry „materiał" na spekulacje. Mieszkanie kupuje się wolno, równie wolno szuka się na nie amatora. Trudno zatem tak ulokowane pieniądze z miejsca „odmrozić".
Jednym z korzyści inwestowania w mieszkanie jest możliwość zastosowania skutecznej inżynierii finansowej. Bierze się 100% nieruchomości na kredyt i uruchamia dźwignię finansową, dzięki której, bez angażowania własnych środków, możliwe jest odroczenie kosztów w czasie oraz realizacja zysków od wzrostu wartości całego mieszkania.
Mimo że mieszkania uchodzą za inwestycje najpewniejsze, to nie jest wybór dla każdego. Mogą sobie na nie pozwolić tylko osoby cierpliwe i gotowe zamrozić kapitał przynajmniej na kilka lat.
Autorem jest Pani Sylwia Hucik Gaicka
Tekst pochodzi z Portalu www.inwestycje.pl
Serdecznie dziękuję za jego udostępnienie.
www.inwestycje.pl
Powrót na górę strony >>> kliknij
Przejdź na bloga >>> kliknij
Przejdź na forum >>> kliknij
Przejdź do spisu treści porad/artykułów >>> kliknij