W ubiegły czwartek Szwajcarski Bank Narodowy zaskoczył rynki finansowe – podniósł stopy procentowe o 0,5 pkt. proc. do – 0,25 proc. Przed podwyżką było to -0,75. Mało kto spodziewał się takiej podwyżki już teraz.
Zaostrzenie polityki pieniężnej ma na celu zapobieganie rozszerzaniu się inflacji w Szwajcarii. Inflacja w maju wyniosła 2,9 proc. w ujęciu rok do roku. Bank nie wykluczył dalszych podwyżek stóp procentowych. Warto zauważyć, że jest to pierwsza podwyżka od kilkunastu lat w Szwajcarii i nie można wykluczyć kolejnych.
Wpływ stóp procentowych na franka interesuje przede wszystkim frankowiczów. Zdecydowane podniesienie ich może wpłynąć na wahania kursu CHF, a to wiąże się z rosnącymi ratami kredytu hipotecznego we frankach i zwiększeniem salda zadłużenia. Może spowodować to kolejną już falę pozwów składanych przez frankowiczów przeciwko bankom.
A frankowicze w bankach wygrywają. Szansa na wygraną z bankiem to aż 95%!
W sądach bardzo szybko przybywa spraw frankowych. Statystyki za 1 kwartał 2022 mówią jasno – frankowicze w sądach wygrywają na potęgę!
Aż 62 tysiące pozwów od frankowiczów wpłynęło do sądu w sprawie odfrankowienia lub unieważnienia umowy kredytu frankowego. W porównaniu do 2020 roku, nastąpił wzrost o 69%. Na ten moment ponad 20% wszystkich frankowiczów pozwało bank w którym mają kredyt frankowy. Szacunki mówią, że może być kilkadziesiąt tysięcy spraw które są obecnie przygotowywane.
Przez aktualną sytuację gospodarczą oraz nieopłacalne ugody frankowe które proponują banki,
może dojść do sytuacji, że nawet 60% frankowiczów pozwie bank w sądzie.
W lutym 2022 r., UCE Research i SYNO, przedstawiły statystyki oparte na swoich badaniach:
– 40% frankowiczów zamierza w najbliższym czasie pozwać bank
– 34% frankowiczów jest niezdecydowanych.
– 49,9% frankowiczów nie jest zainteresowana ugodami frankowymi
Statystyki opracowane przez Forbes w pierwszym kwartale 2022r. ukazują słabość banków w stosunku do frankowiczów. Wydano 1703 wyroki. 1655 na korzyść kredytobiorców. W 97% banki przegrały. 95% spraw kończy się unieważnieniem umowy, czyli najlepszym rozwiązaniem dla frankowiczów.
Tak duża szansa nie przekonuje jednak wszystkich frankowiczów. Są przypadki w których podpisują ugodę z bankiem, a co za tym idzie – zrzekają dużych pieniędzy. Trudno powiedzieć czemu tak się dzieje, ale warto wiedzieć że takiej ugody nie będzie można podważyć.
Możliwe że wpływ na podpisanie ugody z bankiem ma brak porównania korzyści. Korzyść z wygranej sprawy sądowej jest 3 razy większa.
Warto to przeliczyć na kalkulatorze która opublikowała kancelaria Lextio https://lextio.pl/kalkulator-chf/
W przypadku rozpoczęcia procesu sądowego o unieważnienie umowy możliwe jest wstrzymanie obowiązku płatności rat do czasu jego zakończenia. Dzięki temu koszty związane z rozpoczęciem sprawy nie obciążają nadmiernie domowego budżetu.
Opracowanie: Lextio.pl