Planujesz budowę domu, a może rozważasz remont w ramach którego zmienisz dotychczasowy sposób jego ogrzewania? Jeśli odpowiedź na jedno z tych pytań jest twierdząca, poniższy artykuł powinien być pomocny. Temat ogrzewania domów i mieszkań nie przez przypadek stał się niezwykle popularny w ostatnich miesiącach. Wszystko przez znaczące wzrosty cen zarówno prądu, gazu, jak również węgla. Ten ostatni, choć odchodzi już z użytku, wciąż jest popularny wśród kilkunastu procent właścicieli domów. Tak czy inaczej, wśród sposobów ogrzewania domu do najpopularniejszych należą: gaz, pelet, ekogroszek oraz pompa ciepła. W poniższym tekście zwracamy uwagę na kluczowe argumenty przemawiające za tym, aby postawić na pompę ciepła. Zapraszamy do lektury.
Wybór formy ogrzewania domu to inwestycja na lata
Pomimo że wydaje się to oczywiste, w momencie budowy domu może takim nie być. Należy bowiem pamiętać, że w procesie tym liczy się mnóstwo spraw od jego bryły, użytych materiałów, kosztów budowy, izolacji, podłączeń do mediów aż po prace wykończeniowe. Tym samym kwestia sposobu ogrzewania wydaje się być tylko jedną z pozycji na liście. W rzeczywistości jednak aspekt ten ma ogromne znaczenie, nie tylko w chwili samej budowy, ale jego przyszłego użytkowania. Koszty ogrzewania ponosimy rok w rok, w odróżnieniu od samego kosztu budowy. Szczególnie teraz w dobie rekordowych cen prądu i gazu, warto zainteresować się tematem i rozważyć opcje, które przyniosą nam oszczędności w długim terminie.
Pompa ciepła monoblock 10 kW Thermoval Mito, Źródło Euroterm24.pl
Pompa ciepła to nie tylko ekologiczne, ale i ekonomiczne rozwiązanie
Co tak naprawdę daje nam montaż pompy ciepła w miejsce innych, popularnych rozwiązań? Wymieńmy tylko najważniejsze zalety, które doskonale uwypuklają skąd bierze się ich rosnąca popularność. Oczywiście największe korzyści odniesiemy, jeśli pompa ciepła zostanie wybrana na etapie budowy domu. Wówczas możemy od zera zbudować pewnego rodzaju ekostystem, uwzględniający m.in. projekt domu oraz instalację fotowoltaiczną. Oto 8 argumentów, nad którymi warto się pochylić:
1. Już na etapie projektu domu, możemy wykluczyć dosyć drogi w budowie komin. Dodatkowo zaoszczędzimy na koszcie odbioru kominiarskiego, jego czyszczeniu etc.
2. Spore oszczędności odniesiemy również z tytułu braku podłączenia do instalacji gazowej, zwłaszcza jeśli nitkę należałoby podciągnąć z dużej odległości od naszego domu.
3. Użytkowanie pompy ciepła pozwala efektywnie wykorzystywać energię elektryczną. Średnio z 1kW prądu można uzyskać ponad 3kW ciepła. W przypadku grzejników elektrycznych, grzałek, kabli grzejnych współczynnik ten wynosi maksymalnie 1 do 1.
4. Efekt synergii z fotowoltaiką i oszczędności z tytułu ogrzewania podłogowego to kolejny z atutów. Słowem wyjaśnienia. Pompa ciepła współpracująca z ogrzewaniem podłogowym (które jest akumulatorem ciepła) a jeszcze lepiej dodatkowo z buforem ciepła może być zaprogramowana w taki sposób, aby korzystać z taniej energii elektrycznej (w nocy i weekendy w taryfie g12W) lub dodatkowo może wykorzystywać energię z fotowoltaiki, jeśli takowa jest zamontowana.
5. Stosunkowo wysokie ceny pompy ciepła i jej instalacji można w dużym stopniu zredukować za sprawą rządowego programu Moje Ciepło. Jest to program dopłat skierowany do osób, które planują zakup pompy ciepła jako głównego źródła ocieplania domów jednorodzinnych. W przypadku chęci dokonania zmiany źródła ciepła w już istniejącym domu możemy skorzystać z programu Czyste Powietrze. Dodatkowo ocieplając dom i czyniąc go bardziej energooszczędnym mamy prawo do skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej.
Informacje te powinny nieco uspokoić osoby, które obawiają się konieczności poniesienia wysokich kosztów początkowych
6. Powietrzna pompa ciepła to urządzenie bezobsługowe. Po pierwszym ustawieniu parametrów nie wymaga ona od właściciela uwagi.
7. Ponadto, w odróżnieniu, chociażby od pieca na gaz nie wymaga zbiorników, które zajmują miejsce na działce, lub wiążą się z kosztownym wkopaniem ich w ziemię.
8. Ostatnia, choć równie ważny atut to bezpieczeństwo. Pompa ciepła jest bardzo bezpieczna i nie stwarza ryzyka wybuchu.
Podsumowując
Powietrzna pompa ciepła to inwestycja na lata. I tak należy na nią patrzeć. Dobrze dobrana instalacja wraz z termoizolacją budynku pozwala oszczędzić na rachunkach za ogrzewanie nawet kilka tys. złotych rocznie. Poza tym oszczędności możemy osiągnąć już na etapie budowy domu, rezygnując z komina czy też zbiorników na gaz ziemny. I taka właśnie, szersza perspektywa daje nam pełny obraz potencjalnych korzyści. Nie zapominajmy również o dopłatach do pomp ciepła, o których można przeczytać na blogu https://hydrotermo.pl/porady/moje-cieplo-jak-dostac-doplate.html
Jeśli natomiast za jakiś czas zdecydujemy się sprzedać nasz dom, nowoczesna instalacja niedrenująca nadmiernie kieszeni będzie cennym argumentem podczas negocjacji cenowych. Wszak koszty utrzymania domu są chyba najczęściej poruszanym tematem podczas tego typu rozmów. Jak wspomnieliśmy powyżej, warto zawczasu zainteresować się dopłatami z programu Moje Ciepło, dzięki któremu ceny pompy ciepła nie będą tak dużym wydatkiem, jak mogłoby się pierwotnie wydawać.