W dzisiejszych czasach bardzo trudno jest sobie wyobrazić funkcjonowanie bez własnego konta osobistego. Jest ono podstawowym narzędziem, wykorzystywanym przy płatnościach, a jednocześnie zapewniającym niesamowitą wygodę i bezpieczeństwo.
Zaczynając swoją pierwszą pracę, będziemy musieli dokonać wyboru na jakie konto osobiste się zdecydować. Czym kierować się, aby wybrać te idealne dla nas? Zapraszamy do lektury.
Pierwsza praca i decyzja o założeniu konta osobistego
Wiele osób swoją przygodę ze światem finansów rozpoczyna właśnie idąc do swojej pierwszej pracy. Okazuje się wtedy, że aby móc przelać wypłatę, pracodawca potrzebuje numer naszego konta osobistego. Na szczęście same procedury przy jego zakładaniu nie są skomplikowane i zajmują mało czasu. Gorzej jest z wyborem konta, które będzie idealnie dopasowane do naszych potrzeb i wymagań.
W związku z czym na jakie pytania warto odpowiedzieć sobie przed podjęciem decyzji o jego posiadaniu? Na pewno, co jest naszym priorytetem przy wyborze banku? (może to być liczba placówek, bankomatów, nowoczesne usługi). Czego oczekujemy po najlepszym koncie osobistym? Czy jest przykładowo: wygodne, darmowe, dostępne wszędzie tam gdzie chcemy, przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu? A może oczekujemy szerokiej oferty innych produktów dostępnych w danym banku? Warto zatem wcześniej zapoznać się z informacjami dotyczącymi ich oferty.
Kiedy możemy założyć swoje pierwsze konto osobiste?
Na polskim rynku, już od dłuższego czasu można korzystać z konta osobistego nie mając ukończonych 18 lat? Wystarczy mieć tylko 13, wtedy właśnie osiąga się tzw. ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Dziecko od tego momentu może posiadać swój własny rachunek bankowy, ale za wcześniejszą zgodą rodziców. Takie bezpłatne konta oferuje już wiele banków, należą do nich m.in. mBank, T – Mobile Usługi Bankowe, czy Bank Zachodni WBK.
Co ciekawe dwa banki oferują również konto dla dzieci, które nie ukończyły jeszcze 13 roku życia, są nimi: PKO BP (ze swoim PKO Konto Dziecka) i Alior Bank (konto HAIZ).
Czym kierować się przy jego wyborze?
Wiemy już, że mamy możliwość założenia konta osobistego jeszcze przed ukończeniem pełnoletności. Jednak spróbujemy skupić się nad tym, na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze naszego konta osobistego, w momencie kiedy znajdziemy pierwszą pracę.
Polacy należą do najwierniejszych klientów banków. Jeżeli raz założą swoje konto, to rzadko później zamieniają je na inne. Czasami o wyborze instytucji decydują tak absurdalne motywy jak np. bliskość placówki lub bankomatu do miejsca zamieszkania klienta. Jednak w dobie bankowości elektronicznej, nie ma to już najmniejszego znaczenia. W banku niezbędna będzie tylko wizyta, przy zakładaniu konta. Resztę operacji wykonywać możemy przez internet. Również nie warto kierować się wszechobecnymi reklamami, które kuszą darmowymi kontami, a później okazuje się, że posiadają inne “ukryte opłaty”.
Na co zatem zwrócić szczególną uwagę przy jego wyborze?
Przede wszystkim na opłaty za prowadzenie konta i utrzymanie karty. Przy tych pierwszych mogą być pobierane opłaty, jeżeli np. na koncie nie pojawiają się comiesięczne wpływy w określonej przez bank wysokości. W przypadku karty natomiast, jej wydanie jest zazwyczaj darmowe, jednak już opłaty za korzystanie z niej mogą wynosić od 0 zł wzwyż.
– W wyborze idealnego konta osobistego pomoże Ci serwis kontomat.net.
Warto również zapoznać się z tym ile będzie nas kosztować wypłacanie pieniędzy z bankomatu. Już prawie normą jest, że używanie tych należących do naszego banku jest darmowe, za to korzystanie z innych, może być związane z dodatkowymi opłatami. Także dobrze jest sprawdzić opłaty jakie będziemy musieli ponieść, dokonując przelewów wewnątrz bankowych jak i międzybankowych lub prowizje za wpłaty i wypłaty.
Idąc do swojej pierwszej pracy i zakładając konto osobiste, koniecznie przeczytajmy umowę przed jej podpisaniem, a także szczegółowo zapoznajmy się z tabelą wszystkich opłat, związanych z jego prowadzeniem.