O projektach domów krążą różne opinie, a wszystko dlatego, że nie można jednoznacznie wyrokować, które rozwiązanie jest lepsze: gotowy czy indywidualny projekt. Mimo tego są powszechnie znane informacje o tym, co stoi za konkretną opcją – możliwości czy raczej ograniczenia. Poznajmy je.
Projekt tani, czyli gorszy?
Projekty domów tanich w budowie budzą ambiwalentne uczucia – z jednej strony są cenione za to, że nie kosztują tak dużo, jak indywidualne, z drugiej źle oceniane właśnie przez… cenę. Przypomnijmy, że mogą kosztować nawet o kilka tysięcy mniej niż te, które są przygotowywane na zamówienie. Wielu specjalistów jednak przekonuje, że biorąc pod uwagę koszty całej budowy, to ta oszczędność nie jest zbyt duża, a co gorsza może wiązać się z dodatkowymi kosztami.
Jak bowiem przekonują niektórzy, to, co na początku zyskamy, później może okazać się niczym wartościowym, jak pojawią się większe wydatki. A tak się może stać, gdy nasz tani gotowy projekt trzeba będzie zaadaptować do rzeczywistych potrzeb. Czy tak faktycznie jest?
Projekt tańszy, ale czy na pewno?
Zdecydowanie nie, jak przekonują inni, bo cena takich projektów nadal pozostaje konkurencyjna, nawet jak doliczymy koszty adaptacji. Szczególnie że projekt z katalogu nigdy nie będzie pełnym projektem budowlanym, ponieważ uwzględniać musi wiele wytycznych, jak warunki konkretnej lokalizacji czy właściwości gruntu.
Generalnie mamy tu taką sytuację, że choć projekt indywidualny jest droższy, to znamy jego cenę od początku. Z gotowym zaś jest ten problem, że zapłacimy za niego mniej, ale przy późniejszej adaptacji koszty mogą wzrosnąć. Jak i czy przewyższą koszty zakupu projektu indywidualnego, to już zależy od konkretnego przypadku.
Czas – względne pojęcie
Wielką zaletą projektów gotowych jest szybkość uzyskania zadowalającego rozwiązania. W przypadku indywidualnych trwa to dłużej. Nie działa to jednak tak dosłownie, jak w naszym opisie. Dlaczego? Wszystko zależy od adaptacji, bo jeśli potrwa to długo, to ta reklamowana “szybkość” może się nie sprawdzić. W przypadku indywidualnych zaś występuje inny problem. Nikt bowiem nie ukrywa, że przygotowanie takiego projektu trwa długo, ale jak już dostaniemy gotowy projekt, będzie nie tylko skrojony na miarę, ale i gotowy, by złożyć wniosek o pozwolenie na budowę domu.
Wiemy, co dostajemy
Nie zapominajmy jednak, że domy z katalogu są łatwiejsze do zweryfikowania, bo powstało już ich dużo i zawsze możemy ocenić (oglądając taki dom “na żywo”, czy rozmawiając z jego posiadaczem), czy to był dobry wybór. Tymczasem indywidualny to projekt autorski, więc jego zaletą jest oryginalność, ale wadą mogą być problemy, które ujawnią się później.
Nie jest łatwo zdecydować, które rozwiązanie jest lepsze. Tym bardziej trzeba to dokładnie przemyśleć.