Fotografia produktowa biżuterii lub też fotografia jubilerska to dosyć ciekawa dziedzina w studio fotograficznym packshot. W poniższym wpisie przedstawimy trochę podstawowych informacji o tym jak powstają i dla kogo są packshoty biżuterii
Czym jest fotografia produktowa biżuterii
To profesjonalne zdjęcia produktowe, na których głównym bohaterem jest biżuteria. Mogą to być typowo packshotowe ujęcia na jednolitym tle, z lekkim cieniem lub odbiciem przedmiotu jak i złożone fotografie reklamowe przedstawiające biżuterię w przyciągających oko aranżacjach. Często też spotykamy się ze zdjęciami biżuterii z udziałem modelki. Pozwala to na zaprezentowanie produktu jubilerskiego w codziennym życiu.
Najczęściej fotografowana biżuteria to
- pierścionki
- wisiory
- kolczyki
- kolie
- łańcuszki
- bransoletki
Dlaczego fotografia jubilerska jest trudniejsza niż inne rodzaje zdjęć produktowych
Głównym problemem, z którym musi się zmierzyć fotograf biżuterii jest zwykle bardzo mały rozmiar fotografowanych przedmiotów. To sprawia, że potrzebujemy specjalnego sprzętu do fotografii produktów makro a także doświadczenia w pracy z takimi obiektami. Kolejną przeszkodą jest to, że biżuteria jest zwykle błyszcząca a to sprawia, że odbija całe otoczenie. Wymaga to odpowiedniego oświetlenia a także zaawansowanego retuszu komputerowego aby finalny packshot biżuterii wyglądał idealnie.
Sprzęt do fotografii jubilerskiej
Podstawowym wyposażeniem będzie obiektyw makro. Jest to specjalny rodzaj obiektywu, który pozwala fotografować małe przedmioty w dużym powiększeniu. To powoduje, że aby używać takiego obiektywu potrzebujemy aparatu, który pozwoli nam na wymianę optyki. Tutaj do dyspozycji mamy lustrzanki oraz tzw bezlusterkowce.
Kolejną niezbędną rzeczą w studio packshot do fotografii biżuterii będzie odpowiednie oświetlenie. Jeśli zależy nam na dobrym efekcie konieczne będą profesjonalne lampy błyskowe. Są to studyjne urządzenia, które pozwalają na użycie odpowiednich modyfikatorów światła. Dzięki temu możemy uzyskać odpowiedni rodzaj na przykład miękkiego, rozproszonego oświetlenia, które idealnie sprawdzi się podczas tworzenia packshotów biżuterii.
Idealnie ostre packshoty biżuterii
Każdy kto choć raz próbował zrobić fotografię produktową biżuterii z pewnością zauważył, że bardzo trudno uzyskać idealną ostrość na takim zdjęciu. Jest na to sposób – focus stacking. Jest to specjalna technika polegająca na wykonaniu serii zdjęć biżuterii lub innego małego przedmiotu ze statywu wraz ze stopniowym przesuwaniem punktu ustawienia ostrości. Dzięki temu uzyskujemy kilka lub kilkanaście packshotów, które potem za pomocą specjalnego programu graficznego zostaną połączone w jedno, idealnie ostre zdjęcie.
Czy fotografie produktowe biżuterii wymagają obróbki graficznej?
Jeśli zależy nam na profesjonalnych efektach – zdecydowanie tak. Profesjonalny program graficzny będzie niezbędny nie tylko w podstawowej koreckie koloru czy kontrastu ale również niezastąpiony aby utworzyć wyżej wspomniane zdjęcia z użyciem focus stackingu.
Jak się robi zdjęcia produktowe biżuterii krok po kroku
- Zacznij od przygotowania fotografowanych produktów. Dobrze jest podzielić je na grupy aby na przykład kolekcję bransoletek wykonać w czasie jednej sesji a dopiero potem przystąpić do fotografowania na przykład pierścionków. Jest to dobre rozwiązanie gdyż nie będziemy musieli co chwilę zmieniać ustawienia studio dla innego rodzaju produktu.
- Starannie wyczyść i przygotuj biżuterię. Nie ma tu miejsca na jakiekolwiek pyłki oraz szczególnie uciążliwe odciski palców. Musimy bardzo zwracać uwagę na wszelkie zabrudzenia, gdyż powiększone kilkukrotnie mogą zupełnie zepsuć naszą fotografię biżuterii.
- Wykonaj testowe ujęcia. To właśnie teraz możesz poeksperymentować z oświetleniem, modyfikatorami światła a także różnymi ujęciami. Warto takie testowe packshoty biżuterii od razu zgrać do komputera aby poprawnie ocenić je na dużym ekranie. Pamiętaj, że biżuteria to skala makro – warto skupić się na najdrobniejszych detalach.
- Gdy mamy satysfakcjonujący efekt na zdjęciach próbnych możemy przystąpić do podmiany produktów i wykonywania kolejnych packshotów. Pamiętaj aby każda fotografia produktowa była zrobiona dokładnie w ten sam sposób, z tymi samymi ustawieniami oraz kadrem. Nie ma nic gorszego niż nierówne czy sfotografowane w inny sposób produkty na liście sklepu internetowego.
- Czas na obróbkę graficzną. To często najbardziej czasochłonny i wymagający etap pracy na fotografią biżuterii. Tutaj również musimy skupić się na najdrobniejszych detalach aby finalny efekt był dobrej jakości.
Poszerzaj swoją wiedzę o fotografii produktowej
Jak robić coraz lepsze fotografie produktowe biżuterii? Przede wszystkim ważna jest praktyka ale nie można zapominać o poszerzaniu swojej wiedzy. Ciągłe doskonalenie się i dokształcanie zarówno z fotografii w studio jak i wyspecjalizowanych dziedzin pozwoli nam na polepszanie swojego warsztatu. Zachęcamy do odwiedzenia naszego bloga, w którym znajdziemy wpisy o fotografii produktowej biżuterii a także na wiele innych powiązanych tematów.