Historia walut splata się zwykle z fascynującą i burzliwą historią krajów, w których są używane. Na świecie obowiązuje ponad sto walut, a z każdą z nich wiąże się wiele ciekawych faktów.
Mogłoby się wydawać, że euro to waluta nowa. Tymczasem jej początki sięgają lat 50. ubiegłego wieku, kiedy to pojawiła się idea stworzenia Unii Europejskiej. Pierwotnie euro nazywało się ecu i weszło do obiegu już pod koniec lat 70. Obecną nazwę zyskało w roku 1999. Historia dolara sięga aż XVI wieku. Kto by przypuszczał, że nazwa tej amerykańskiej waluty wywodzi się z Czech.
Dolarem nazywano wówczas srebrną monetę, która była też zwana tallerem i talarem. Frank szwajcarski, spędzający sen z powiek wielu kredytobiorcom, dotarł do tego kraju razem z wojnami napoleońskimi. Wówczas zaczęto tam bić monety wzorowane na frankach francuskich. Obecnie Szwajcaria oraz Lichtenstein, gdzie również walutą jest frank szwajcarski, są swoistą wyspą otoczoną krajami, w których obowiązuje euro. Historia rynku walutowego sięga z kolei wieku XIX, kiedy to wartość dolara zaczęto przeliczać na złoto.
Ceny walut są odzwierciedleniem stanu gospodarki kraju, w którym obowiązują, ale wpływ na nie ma wiele czynników. Jednym z nich jest PKB, czyli produkt krajowy brutto, na podstawie którego oblicza się dochód narodowy. Nie bez znaczenia jest również wysokość stóp procentowych – ci którzy chcą zarabiać na walutach powinni stale śledzić ich wysokość. Im wyższe stopy procentowe, tym rynek danego kraju jest bardziej atrakcyjny dla inwestorów zagranicznych. Wpływ na kurs walut ma także inflacja – niska sprzyja rozwojowi gospodarki.
Obecnie aktualne kursy walut mamy na wyciągnięcie ręki. Wyczerpujące informacje na ten temat oferuje wiele portali internetowych zajmujących się gospodarką i finansami. Aby poznać wartość konkretnej waluty w stosunku do innej wystarczy skorzystać z kalkulatora walutowego. Za jego pomocą ustalimy aktualny kurs waluty, jak i z wcześniejszych tygodni i miesięcy.