Usługi faktoringu są znane w Polsce od ponad dwudziestu lat, ale pomimo tego nie uzyskały dotąd dużej popularności. Jest to o tyle zaskakujące, iż to zazwyczaj nowe usługi mają problem z pozyskaniem klientów.
W przypadku faktoringu przyczyn takiego stanu rzeczy należy upatrywać gdzie indziej. Po pierwsze przez lata wokół faktoringu narosło kilka mitów, a po drugie jest to usługa, której zasady funkcjonowania nie są do końca zrozumiałe. Efektem jest to, iż na tle wartości udzielanych kredytów, rynek faktoring wypada bardzo skromnie.
W poniższym tekście postaramy się obalić najważniejsze mity i wskazać zalety. Zapraszamy do lektury.
Główne mity faktoringu
1. Usługi faktoringowe skierowane są głównie do dużych firm.
Nie jest to prawda. Z faktoringu mogą z powodzeniem korzystać małe w tym jednoososobowe firmy, jak i wielkie korporacje. Jest to o tyle istotne, iż z faktoringu możemy korzystać mając do rozliczenia faktury opiewające nawet na kilkaset złotych, co dla wielu drobnych przedsiębiorców może być nie lada zaskoczeniem.
2. Skorzystanie z faktoringu wymaga skomplikowanych formalności
To również mit, który wynika z niezrozumienia jak działa faktoring. Paradoksalnie uzyskanie finansowania w ten sposób wymaga od przedsiębiorcy o wiele mniej formalności niż kredyt, do którego faktoring bywa porównywany.
3. Faktoring to lekka forma windykacji, z której można korzystać, gdy kontrahent nie płaci
To kolejny mit, który może zniechęcić do korzystania z tego typu usług. W rzeczywistości korzystanie z faktoringu świadczy o tym, że przedsiębiorca dba o płynność finansową w swojej firmie i nie boi się sięgać po nowoczesne produkty finansowe.
4. Faktoring niewiele różni się od kredytuJest to zbyt duże uproszczenie. Z pewnością łączy je to, że są produktami finansowymi. Poza tym mają kilka różnic i kierowane są do nieco innej grupy klientów. Bardzo częstym punktem odniesienia dla faktoringu jest kredyt obrotowy. I tu zaczynają się różnice, gdyż uzyskanie kredytu wymaga od firmy spełnienia formalności, których nie ma przy faktoringu. Bank przed udzieleniem kredytu przygląda się kondycji firmy, podczas gdy faktoring dostępny jest dla nowo powstałych firm. W tym drugim przypadku o wiele ważniejsza jest bowiem opinia o odbiorcy faktury, mniej o starającym się o faktoring. Dowiedź się co to jest faktoring i jak działa na stronie monevia.pl
Faktoring należy dopasować do potrzeb firmy
Jak każda usługa także faktoring, aby przyniósł firmie wymierne korzyści powinien być dopasowany do jej potrzeb, skali działalności, a nawet jej sezonowości. Na rynku działa wiele firm, z których większość oferuje kompleksową usługę nawet najmniejszych podmiotów. Z jakimi rodzajami faktoringu spotkamy się najczęściej?
Ze względu na ryzyko wyróżniamy podział na:
– faktoring pełny,
– niepełny,
– mieszany
Ze względu na moment powiadomienia dłużnika o zawartej umowie z faktorem:
– faktoring jawny,
– tajny,
– półotwarty
Ze względu na zasięg terytorialny wyróżniamy:
– faktoring krajowy,
– faktoring międzynarodowy
4 główne korzyści, jakie niesie ze sobą faktoring
Wiemy już, że faktoring daje zupełnie nowe możliwości finansowania i jego umiejętne wykorzystanie może pomóc firmie w rozwoju. Pora na małe podsumowanie i uwypuklenie tych zalet.
1. Zwiększenie płynności finansowej w firmie. Środki z wystawionej faktury możemy otrzymać nawet w ciągu godziny od przekazania jej firmie faktoringowej.
2. Możliwość korzystania z usługi od początku działalności firmy.
3. Bogata oferta faktoringu pozwala na dużą elastyczność i dopasowanie finansowania stricte pod nasze potrzeby.
4. Dużo łatwiejszy dostęp (mniej formalności) niż w przypadku ubiegania się o kredyt.
5. Faktoring nie obniża zdolności kredytowej firmy. Jest to istotne na każdym etapie działalności firmy, ale szczególnie na początku, gdy nie możemy jeszcze pochwalić się długą historią kredytową, a planujemy większe inwestycje z użyciem kredytu.
Mamy nadzieję, że powyższy tekst nieco odczarował temat faktoringu i przedstawił go jako usługę, z której z całą pewnością warto skorzystać. Profity, jakie może odnieść firma za jego sprawą są bezdyskusyjne.
Przeczytaj również:
Kiedy i jak ogłasza się upadłość firmy?