Obecnie obserwuje się lawinowy rozwój wszelkich narzędzi ułatwiających prowadzenie biznesu. Przykładowo, ekspansja Internetu i technologii znacznie ułatwia prowadzenie działalności praktycznie każdego rodzaju. Rozwiązania, których rozwinięcie i późniejsza implementacja na początku 21 wieku potrafiły generować koszty na poziomie kilku milionów dolarów, obecnie można stworzyć i wdrożyć samodzielnie, ponosząc koszt kilku tysięcy złotych.
Nie inaczej jest w innych dziedzinach, choćby finansach, gdzie dostępność i jakość usług windujących nasz biznes na zupełnie inny poziom, przy okazji oszczędzając nam nerwów i wysiłku niepotrzebnie skupionego na aktywnościach niezwiązanych bezpośrednio z celem i misją naszej firmy, jest coraz wyższa.
W tym artykule zostaną całościowo wyjaśnione usługi faktoringowe. Dowiemy się czym są, jak działają w praktyce oraz jakie są ich najpopularniejsze formy. Ponadto, jasne się stanie kto może, a wręcz powinien rozważyć korzystanie z tego rodzaju usług oraz, co najważniejsze, jak przeanalizować koszt takiego rozwiązania – rozpoczyna ekspert Bibby Financial Services.
Co to jest faktoring?
Faktoring polega na zawarciu umowy cywilnoprawnej z firmą faktoringową, inaczej faktorem. Firma przystępująca do umowy z faktorem nazywana jest faktorantem. Na podstawie tej umowy, faktor wykupuje nieprzeterminowane wierzytelności faktoranta. Jest to istotny fakt, że umowa faktoringowa dotyczy wierzytelności nieprzeterminowanych. Dlatego należy tu wyraźnie podkreślić, że faktoring nie jest ubezpieczeniem na wypadek braku dokonania płatności przez dłużnika naszej firmy. Choć, jak się przekonamy, pewne odmiany faktoringu pozwalają nam się uniezależnić od tego typu kłopotów zupełnie.
Jak działa faktoring?
Faktor, wykupując wierzytelności faktoranta, przekazuje środki na pokrycie należności z tytułu wystawionych faktur znacznie szybciej niż termin określony na fakturze. Przeciętnie otrzymanie środków zajmuje od kilku godzin do kilku dni. Finalny czas oczekiwania na gotówkę zależy od rodzaju transakcji oraz indywidualnych ustaleń pomiędzy faktorem a faktorantem.
Widać tutaj ogromną zaletą i korzyść faktoringu ze względu na fakt, że przedsiębiorca nie musi już czekać kilkudziesięciu dni na zapłatę za fakturę, lecz może otrzymać bezpośrednio od faktora swoje należności w znacznie krótszym czasie. Pozwala to na pokrycie swoich należności lub szybką inwestycję środków w kolejne przedsięwzięcia.
Komu przyda się faktoring?
Faktoring, jak ten dostępny w Bibby Financial Services na stronie https://www.bibbyfinancialservices.pl/faktoring – pozwala na zachowanie płynności finansowej i zapobiega powstawaniu finansowej „dziury” wynikającej z przesunięcia w czasie momentu otrzymania środków za wykonane usługi lub dostarczone produkty. Wszystkie firmy, które cechuje długi czas płatności powinny rozważyć korzystanie z usługi faktoringu, która jest sensowną alternatywą dla kredytu obrotowego.
Kredyt obrotowy wymaga podpisania umowy z bankiem a decyzja o jego przyznaniu jest uzależniona od stażu firmy, jej obrotów oraz posiadanych środków trwałych, którego mogą być zabezpieczeniem kredytu.
Faktoring jest natomiast rozwiązaniem szeroko dostępnym, które pozwala na szybkie zawarcie umowy z firmą faktoringową i równie szybkie otrzymanie środków, które można przeznaczyć na dowolny cel.
Z wyżej wymienionych powodów faktoring jest szczególnie polecany młodym firmom, nieposiadającym jeszcze dużego majątku. Firmy faktoringowe w pierwszej kolejności sprawdzają, czy firma chcąca skorzystać z usługi faktoringu oraz jej kontrahenci nie zalegają z płatnościami w ZUS-ie, US-ie etc. Weryfikacja jest znacznie szybsza i prostsza niż w przypadku starania się o kredyt.
Najpopularniejsze rodzaje faktoringu
Zazwyczaj mówi się o faktoringu pełnym, niepełnym i mieszanym – komentuje ekspert.
Jeżeli decydujemy się na faktoring pełny to faktor przejmuje pełną odpowiedzialność za spłatę wierzytelności. Jeżeli pojawi się jakikolwiek problem z płatnością bądź pojawi się potrzeba windykacji należności, wszystko zostaje na głowie faktora. W momencie wykupienia wierzytelności przez faktora – faktorant może zapomnieć o sprawie. W tej sytuacji korzystanie z usługi faktoringu pozwala też na zabezpieczenie się przed nieuczciwymi kontrahentami.
W przypadku faktoringu niepełnego faktorant nie sprzedaje faktury. Faktor płaci należność z tytułu wystawionej faktury, lecz formalnie nie staje się wierzycielem dłużnika, który wciąż będzie musiał spłacić należność faktorantowi. Oznacza to, że za dopilnowanie terminowej spłaty wierzytelności wciąż odpowiada faktorant.
W przypadku faktoringu mieszanego umowa pomiędzy faktorantem a faktorem wyznacza wysokość kwoty, do której faktor ponosi pełną odpowiedzialność za spłatę wierzytelności. Natomiast powyżej tej kwoty, odpowiedzialność za ewentualny brak opłacenia wystawionych faktur przechodzi na faktoranta (a więc firmę korzystającą z usługi faktoringu).
Ile kosztuje faktoring?
Najważniejszą kwestią są oczywiście koszty generowane przez faktoring, gdyż to będzie kluczowe w momencie podjęcia decyzji o wyborze pomiędzy kredytem obrotowym a zawarciem umowy z firmą faktoringową.
W przypadku tak złożonego narzędzia nie ma oczywiście prostego cennika, który łatwo wskazuje koszty. Jednak zrozumienie co wpływa na finalną cenę faktoringu, pozwala oszacować koszty i ułatwić analizę bilansu.
Różne firmy stosują różne rozwiązania. Może to być ryczałt, ale też opłata stała pobierana w cyklu np. miesięcznym. Na finalny koszt wpływa ilość obsługiwanych kontrahentów, liczba czynności podejmowanych przez faktora oraz rodzaj faktoringu (pełny czy niepełny). Firmy faktoringowe w przypadku faktoringu niepełnego często stosują rozwiązanie polegające na zapłacie 80% wartości faktury, co oczywiście sprawia, że koszt faktoringu jest niższy, ale otrzymane środki również są mniejsze.
Decydując się na decyzję o współpracy z firmą faktoringową należy zwrócić uwagę na stosowane procedury, gdyż to wpłynie na koszty oraz bezpieczeństwo współpracy.
Dodatkowymi kosztami są odsetki od wysokości środków na koncie finansowania, prowizje za obsługę poszczególnych płatności oraz opłaty wynikające z tytułu przyznania limitu płatności w określonej wysokości (firmy faktoringowe określają na umowie wysokość kwoty, do której koszty faktur będą pokrywane).
Wszystkie te czynniki wpływają na finalny koszt usługi, a rozsądnie gospodarujący przedsiębiorca powinien je rzetelnie przeanalizować przed ostateczną decyzją – dodaje na końcu ekspert Bibby Financial Services.
Nie ulega jednak wątpliwości, że faktoring jest bardzo korzystnym rozwiązaniem, ułatwiającym prowadzenie biznesu oraz zapewniającym utrzymanie płynności finansowej. Rzetelna analiza kosztów pozwoli wybrać firmę faktoringową z doskonałą ofertą względem naszych potrzeb i oczekiwań.