Planując kredyt na budowę domu bądź mieszkanie musimy być świadomi obciążenia jakim jest kredyt mieszkaniowy oraz kredyt hipoteczny. Skutkuje to tym, że powinniśmy przeanalizować wszystkie za i przeciw. Potencjalny kredytobiorca powinien dokładnie zapoznać się z przedstawianą ofertą wybranego banku. Plusem byłoby, gdyby posiadał pewne środki własne.
Zalety i wady kredytu hipotecznego
Kredyt hipoteczny (tak zwana hipoteka) pozwala na kupno nieruchomości, która ma duże szanse zyskać na wartości bądź zatrzymać realną wartość. Następnie umożliwia zrealizować marzenie o domu / mieszkaniu. Dla wielu młodych osób aspekt mieszkania staje się priorytetem. W wielu rodzinach dom bądź mieszkanie stanowi po upływie wielu lat jedyny składnik majątku o dużej wartości, który dziedziczy młodsze pokolenie.
Decyzja o kredycie związana jest z ogromnym ryzykiem. Bowiem biorąc kredyt hipoteczny bądź kredyt mieszkaniowy musimy być świadomi, żeby wydać pieniądze w rozsądny sposób – w wielu sytuacjach pieniądze rozchodzą się na mniej ważne kwestie. Tak naprawdę kredyt hipoteczny jest kredytem branym na wiele lat. Wszelkie warunki otrzymania kredytu możemy znaleźć na: https://kb.pl/porady/kredyt-na-budowe-domu-jakie-warunki-musisz-spelnic-jak-wyglada-procedura/
Wiele osób zadaje pytanie: jaki kredyt (na dom czy mieszkanie) można łatwiej uzyskać? Fachowcy odpowiadają, że na mieszkanie – biorąc na dom musimy posiadać działkę. Dopiero w takiej sytuacji można starać się o kredyt hipoteczny.
Hipoteka w zestawieniu z trzema głównymi zasadami
Pierwszą zasadą jest fakt, że rata kredytowa nie powinna przekraczać trzydziestu procent naszych miesięcznych dochodów (dochodów netto). Skutkuje to tym, że wyższa rata to większe obciążenie. Następnie należy pamiętać, żeby nie decydować się na kredyt na budowę domu powyżej osiemdziesięciu procent wartości nieruchomości. Tak naprawdę powodów jest sporo.
Między innymi będziemy mieli do spłaty zdecydowanie mniejszy kredyt, a poza tym nie mamy obowiązku płacenia kolejnego ubezpieczenia – tak zwanego niskiego wkładu. Kolejnymi plusami jest to, iż marża od wziętego kredytu będzie również niższa. Środki własne w tym miejscu odgrywają niezwykle ważną funkcję. Sama świadomość, że inwestujemy w nieruchomość swoje pieniądze skłania do dokonania bardziej przemyślanego wyboru analizując najodpowiedniejszy kredyt na budowę domu.
Ostatnia zasada jest taka, iż nie powinniśmy brać kredytu mieszkaniowego na czas dłuższy niż dwadzieścia lat. W dzisiejszych czasach standardem stają się kredyty bądź po prostu hipoteka na okres trzydziestu lat, a coraz większa ilość banków oferuje w przedziale od trzydziestu pięciu do nawet czterdziestu lat. Specjaliści w tej dziedzinie podkreślają, iż branie kredytu na okres powyżej dwudziestu lat to niezwykle ryzykowny krok.
Kredyt mieszkaniowy i kredyt na budowę domu, a kontakt z doradcą
Doświadczony doradca finansowy przedstawi nam wymogi formalne, które będą dotyczyły zebrania dokumentacji w odniesieniu do kredytów hipotecznych. Będzie pomocą oraz realnie dokona oceny skali wydatków poniesionych na wybrany kredyt mieszkaniowy. Jednak miejmy na uwadze, że na pewno zapyta o środki własne jakie posiadamy na daną chwilę.
Faktem jest, że na spotkaniu z takim specjalistą stworzymy pewną symulację wysokości następujących po sobie rat kredytowych. Bez wątpienia dla kredytobiorcy są to niezwykle istotne informacje pozwalające zdecydowanie lepiej przygotować się do zamierzonych wydatków. W czasie spotkania doradca finansowy musi poinformować o dodatkowych kosztach tak zwanych ,,około kredytowych”.
Dodatkowo zajmie się wskazaniem, jak wygląda sytuacja finansowa z punktu widzenia wybranej placówki bankowej. Będzie również wskazywał ograniczenia, jakie tak naprawdę zmniejszają zdolność kredytową kredytobiorcy (między innymi posiadanie kart kredytowych).
Faktem staje się, iż po konsultacji z doradcą powinniśmy być zdecydowanie lepiej przygotowani do zaplanowanej inwestycji. Pozostaje nam rozpoczęcie poszukiwania wymarzonego mieszkania bądź domu. Nie należy zapominać, że powinniśmy uwzględnić kwotę na potencjalny remont. Prawdą jednak jest, że im występują większe środki własne tym większe będą możliwości wynegocjowania niezwykle preferencyjnych warunków w odniesieniu do kredytu. W praktyce bardziej opłaca się pobrania większej sumy kredytu. Natomiast posiadane środki finansowe mogą służyć powiększeniu odpowiedniej wysokości wkładu własnego.