Jeszcze do niedawna dolar kanadyjski nie był bardzo popularną walutą w Polsce. Nieliczne powiązania gospodarcze, a głównie społeczność naszych rodaków przebywająca w tym kraju determinowały obrót tą walutą w naszym kraju.
Sytuację może zmienić podpisanie umowy o wolnym handlu pomiędzy Kanadą a Unią Europejską, którą podpisano 30 października 2016 roku. Od tego momentu można odnotować wzrost transakcji transatlantyckich dokonywanych w naszym kraju – chociażby na rynku motoryzacyjnym.
Symbol i podział waluty kanadyjskiej
Oficjalny skrót, jakim oznaczany jest dolar kanadyjski to trzyliterowy symbol „CAD”. Niekiedy dla oznaczenia tej waluty stosuje się również uniwersalne oznaczenie dolara „$”, dodając przed nim literkę C (C$), żeby odróżnić ją od środka finansowego stosowanego przez sąsiadujące z Kanadą Stany Zjednoczone Ameryki.
W samej Kanadzie możemy natknąć się również na potoczne określenia „loonie” (anglojęzyczna część Kanady) lub „huard” (obywatele Kanady posługujący się językiem francuskim). Oba zwroty to bezpośrednie odniesienie do nura lodowcowego, ptaka którego podobizna znalazła się na rewersie monety jednodolarowej.
Dolar Kanadyjski podobnie jak jego amerykański kuzyn dzieli się na 100 centów. W obiegu możemy natknąć się na następujące nominały monet:
– 10 centów
– 25 centów
– 50 centów – bardzo rzadko spotykana.
– 1 dolar kanadyjski
– 2 dolary kanadyjskie
Ciekawostka jest fakt, że awersy monet zdobi podobizna angielskiej królowej Elżbiety II, co jest naturalnym przypomnieniem silnych związków Kanady z Wielką Brytanią – w dzisiejszych czasach głównie ceremonialnych i kulturowych, wcześniej politycznych i gospodarczych.
Jeśli chodzi o banknoty, to spotkać możemy:
– 5 dolarów
– 10 dolarów
– 20 dolarów
– 50 dolarów
– 100 dolarów
Od 2011 roku Kanada zrezygnowała z papierowych banknotów, zastępując je nowocześniejszą generacją środków płatniczych – pieniądzem polimerowym.
Polimerowe banknoty są znacznie trwalsze, trudniejsze do podrobienia i przyjazne dla środowiska.
Historia dolara kanadyjskiego
Losy kanadyjskiej waluty są zbieżne z dziejami innych byłych krajów kolonialnych. Podobnie jak w przypadku Australii obszar Kanady przed pojawieniem się osadników z Europy był bardzo słabo zaludniony.
Kształtujące się powoli społeczności oprócz zróżnicowania kulturowego, wprowadzały do obiegu waluty używane w ich rodzimych państwach. Naprzemiennie korzystano z pieniędzy brytyjskich, francuskich, czy hiszpańskich.
Po jakimś czasie do zróżnicowanego systemu rozliczeń dołączyły rozwijające się lokalne banki, które emitując własne noty bankowe, tylko potęgowały zamieszanie.
Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu, zjednoczone kolonie kanadyjskie podjęły decyzję o wprowadzeniu jednej wspólnej waluty, którą nazwano (z racji patronatu brytyjskiej korony) funtem kanadyjskim.
Wykres przedstawiający aktualny kurs dolara kanadyjskiego.
Z biegiem czasu coraz częściej pojawiały się postulaty, żeby odejść od brytyjskiego systemu monetarnego (podział funta na 20 szylingów) i związać kanadyjską walutę z systemem dziesiętnym obowiązującym za południową granicą.
Wreszcie w 1858 roku, pomimo dużego sprzeciwu Wielkiej Brytanii Kanada zdecydowała się na wprowadzenie dolara kanadyjskiego, który dzielił się na 100 centów.
Silne związki handlowe z USA okazały się mocniejsze od tych politycznych z Imperium Brytyjskim. Kolejne kolonie, w tym i Kanada odrzucały zwierzchnictwo Londynu i stawiały na własną walutę.
W początkowym okresie dolar kanadyjski był całkowicie wymienialny na równowartość w złocie. W 1931 roku całkowicie zarzucono to powiązanie i stopniowo coraz mocniej kurs CAD wiązał się z notowaniami dolara amerykańskiego.
Ciekawostki związane z dolarem kanadyjskim
– W czasach kiedy do Kanady dotarli pierwsi osadnicy, notorycznie brakowało monet kruszcowych. Zaradni Europejczycy szybko znaleźli rozwiązanie – za oficjalny środek płatniczy służyły na przykład muszle ślimaków, czy karty do gry podpisane przez lokalnego gubernatora.
– Kanadyjska mennica w 2007 roku wyprodukowała stukilogramową złotą monetę. Jest to najdroższy pieniądz kruszcowy w historii. Jej wartość nominalna to 1 mln CAD. Pięciu bogatych inwestorów, którzy zdecydowali się na jej zakup, może dzisiaj czuć satysfakcje – wartość monety uległa potrojeniu.
Wykonana ze złota próby 999, mająca średnicę 50 cm i grubość 3 cm, kanadyjska moneta o nominale 1 miliona dolarów jest najdroższą monetą kruszcową świata.
– Wspomniana wcześniej moneta o nominale 50 centów jest tak rzadka, że niektóre sklepy odmawiają jej akceptowania, a większość Kanadyjczyków nigdy nie widziała jej na oczy.
– Dolar kanadyjski jest akceptowany jako waluta również na archipelagu wysp Saint-Pierre i Miquelon.