W wyniku nieprzemyślanych decyzji finansowych wpadłeś w spiralę zadłużenia, a wierzyciele zaczynają domagać się zwrotu pożyczonych środków? Być może najwyższa pora, aby rozważyć konsolidację kredytu, która może być Twoim ostatnim ratunkiem przed wpadnięciem w spiralę zadłużenia.
Konsolidacja kredytu – na czym polega?
Jest to nic innego, jak połączenie wszystkich posiadanych zadłużeń w jedno zobowiązanie. Tym samym, zamiast kilku rat z różnym terminem spłaty pozostaje nam jedna rata kredytu konsolidacyjnego. Konsolidacja kredytu pozytywnie wpływa na wysokość miesięcznego zobowiązania – dzięki wydłużonemu okresowi kredytowania, wysokość miesięcznej raty jest niższa.
Dla kogo kredyt konsolidacyjny?
Rozwiązanie to może być idealne dla osób, które już nie radzą sobie ze spłatą wszystkich zaciągniętych pożyczek. Konsolidować możemy nie tylko kredyt bankowy, ale również kredyt hipoteczny czy chwilówkę – szybki kredyt gotówkowy, który oferują instytucje pozabankowe. Podlegają mu wszelkie zobowiązania finansowe względem innych podmiotów, włącznie z wykorzystanymi limitami na kartach kredytowych lub debetowych. Dzięki temu zabiegowi, wartość miesięcznej raty, którą jesteśmy zobowiązani zapłacić, może ulec znacznemu obniżeniu. Wynika to z faktu, że konsolidacja wydłuża okres przewidziany na spłatę niektórych pożyczek, a także gwarantuje ujednolicenie oprocentowania oraz kosztów kredytu. Oznacza to, że miesięcznie zapłacimy mniej, ale rzeczywista wartość zobowiązań może być wyższa niż początkowo zakładaliśmy. Kredyt konsolidacyjny będziemy bowiem spłacać dłużej aby móc obniży miesięczną ratę. Jednak takie rozwiązanie może być zbawienne dla naszych finansów – jeżeli ledwo wiążemy koniec z końcem, by spłacić w terminie wszystkie zobowiązania, konsolidacja kredytu może uratować nas przed spiralą zadłużenia.
Gdzie skonsolidujemy swoje zobowiązania?
Konsolidacji możesz dokonać zarówno w banku, jak i w instytucji pozabankowej. Podczas gdy banki wymagają większej ilości dokumentacji, instytucje prywatne są zazwyczaj mniej restrykcyjne. Dzięki konsolidacji możemy uzyskać nie tylko niższą ratę kredytu, ale również korzystniejsze warunki jego spłaty. Zmianie może ulec nie tylko data spłaty miesięcznej raty kredytu ale także możemy dodać do jego wartości dodatkową gotówkę. Nie warto jednak robić tego będąc już w ciężkiej sytuacji finansowej, nawet jeśli mamy taką możliwość. Lepiej nie decydować się na kolejne długi. Jeżeli zamierzasz konsolidować kredyt, dowiedz się jakie warunki zostaną Ci zaoferowane w różnych bankach. Możesz dokonać połączenia pożyczek w jedną nawet w innym banku niż ten, w którym do tej pory zaciągałeś zobowiązania finansowe.
Konsolidacja zobowiązań finansowych to bardzo często ostatnia deska ratunku dla osób w tarapatach finansowych. Warto rozważyć uzyskanie pomocy ze strony banku, aby nie wpaść w ciąg niekończących się zobowiązań oraz spiralę zadłużenia.
Przeczytaj również:
Jak wybrać najlepszy kredyt konsolidacyjny?