Po korzystnych orzeczeniach sądów dotyczących problemów frankowiczów, coraz więcej osób zaczęło dochodzić sprawiedliwości w sądach. Czy należy spieszyć się z wejściem na drogę sądową w obawie o przedawnienie roszczeń kredytu frankowego? Przedawnienie umowy kredytowej to sprawa budząca pewne niejasności. Rozwiewamy je w niniejszym artykule.
Przedawnienie roszczeń kredytu frankowego – czy występuje?
Polskie prawo cywilne jasno mówi o tym, że każde roszczenie finansowe ulega przedawnieniu. W przypadku kredytobiorców mówimy o sześcio- lub dziesięcioletnim okresie przedawnienia, natomiast banki na dochodzenie swoich roszczeń mają trzy lata. Czy dokładnie takie same przepisy obowiązują, kiedy weźmiemy na tapet kredyty CHF?
Tutaj sprawa nie jest tak oczywista. Jako, że mówimy o świadczeniach finansowych, jakimi są zarówno kredyty indeksowane, jak i denominowane do CHF, zgodnie z przepisami prawa mamy do czynienia z przedawnieniem roszczeń. Jednakże w przypadku frankowiczów problemem nie są wyłącznie roszczenia pieniężne, ale abuzywne zapisy, jakie zawierały umowy frakowe – przedawnienie w tym przypadku nie występuje. Ustalenie nieważności kredytu jest roszczeniem niepieniężnym, a takie przedawnieniu nie ulegają.
Przedawnienie kredytu frankowego – kiedy rozpoczyna się bieg terminu przedawnienia?
Zasadniczo przyjmowano, że bieg terminu przedawnienia roszczeń kredytów frankowych rozpoczynał się w momencie podpisania umowy kredytowej, wypłaty kredytu lub spłaty umowy kredytowej. Wszystko zmieniło się jednak w czerwcu 2021 roku, kiedy Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie C-776/19, uznając, że bieg przedawnienia kredytu frankowego nie może rozpocząć się aż do momentu, kiedy kredytobiorca nie dowie się o wadliwości umowy.
Oznacza to, że bieg przedawnienia rozpoczyna się w momencie zakwestionowania umowy, tj. złożenia reklamacji, wysłania wezwania do zapłaty czy złożenia pozwu sądowego. Jednakże jako że chodzi o roszczenia niefinansowe, nie ulegają one przedawnieniu. Na niekorzyść kredytobiorców działa fakt, że to samo dotyczy roszczeń banków.
Czy spłacony kredy ulega przedawnieniu?
Przedawnienie roszczeń z kredytu frankowego nie występuje również w przypadku kredytobiorców, którzy już spłacili kredyt we frankach indeksowany lub denominowany. Wystosowanie roszczeń o kredyt we frakach, który został już spłacony musi jednak być poprzedzone przez oświadczenie o prawie zwrotu.
Podsumowanie
Jako że roszczenia frankowiczów co do zasady nie są roszczeniami finansowymi, ponieważ dotyczą abuzywnych zapisów w umowie, a zatem nieważności umowy kredytowej, nie ulegają przedawnieniu. Dlatego nawet po upływie 10 lat od zawarcia umowy kredytowej osoby, które wzięły kredyt we frankach denominowanykredyt we frankach denominowany lub indeksowany, mogą dochodzić swoich praw w sądzie.