Crowdfunding — czyli finansowanie społecznościowe — nie jest już egzotyczną nowością. Obecnie to bardzo popularny sposób zbierania środków na: zbiórki charytatywne, akcje społeczne, stworzenie gier planszowych, a nawet inwestowanie.
No właśnie, na czym polega inwestowanie w ramach crowdfundingu?
Ta gałąź crowdfundingu występuje pod kilkoma nazwami: crowdfunding udziałowy, crowdfunding emisyjny oraz equity crowdfunding, ale idea jest zawsze taka sama. Za pomocą tej metody (najczęściej) młode spółki decydują się emisję i sprzedaż swoich akcji. Pozyskane w ten sposób środki przeznaczane są na rozwój przedsiębiorstwa. W zależności od branży może to być nowa hala produkcyjna, zakup surowców, zakup praw do nowej technologii albo zintensyfikowanie nakładów na marketing. Mnogość biznesowych celów oznacza mnogość rozwiązań.
Co sprawia, że crowdfunding udziałowy to sposób na inwestowanie pieniędzy?
Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, a spółka, który wyemitowała akcje, będzie się rozwijać, wartość wspomnianych akcji wzrośnie. Gdy tak się stanie inwestorzy, którzy wsparli ją na etapie emisji, będą mogli dokonać tzw. exitu i sprzedać swoje akcje z zyskiem.
Czas oczekiwania na realizację takiego zysku różni się, ale najczęściej wynosi od trzech do pięciu lat.
Jak dochodzi do sprzedaży akcji?
Obecnie takie akcje mogą zostać sprzedane po podpisaniu odpowiedniej umowy albo zostać przedmiotem transakcji na regulowanym rynku. W Polsce rolę takich rynków pełni warszawska Giełda Papierów Wartościowych oraz jej młodszy brat — New Connect.
Jakie ryzyko niesie inwestowanie w ramach crowdfundingu udziałowego?
Kupno akcji spółek, podobnie jak KAŻDA forma inwestowania, obarczone jest ryzykiem. Nikt nie może dać kupującemu gwarancji, że akcje konkretnej firmy zdrożeją, spółka nie zbankrutuje, albo że znajdą się kupcy na konkretne papiery wartościowe.
Jak więcej zminimalizować ryzyko? Kluczowe jest, byś wiedział, czym zajmuje się spółka, której akcje chcesz kupić, jak zarabia i jakie są jej plany na przyszłość. Ważne jest również, byś korzystał ze sprawdzonych platform crowdfundingowych. Jedną z takich platform jest Emiteo, które przygotowało kompletny poradnik nowicjusza — Vademecum Inwestora. Jego zadaniem jest bezbolesne wprowadzenie Ciebie w szybko rozwijający się świat crowdfundingu inwestycyjnego.