Osoby ze słabą historią kredytową mogą łatwo znaleźć się w sytuacji, gdy będą potrzebować zastrzyku gotówki, jednak ani banki, ani inne firmy pożyczkowe nie zechcą udzielić im kredytu na potrzebną kwotę. Jest to przykra sytuacja, lecz w przypadku osób bez zdolności kredytowej nieunikniona. Na szczęście rozwiązaniem może okazać się pożyczka pod zastaw nieruchomości.
Pożyczka pod zastaw nieruchomości – co to jest?
Większość banków, a także coraz większa liczba firm pozabankowych, oferuje pożyczki pod zastaw nieruchomości. Oznacza to, że zabezpieczeniem dla instytucji udzielającej takiego kredytu jest nieruchomość będąca własnością klienta. Pod zastaw może zostać wzięte mieszkanie czy dom, ale także działka budowlana czy grunty rolne. Rzecz jasna wysokość pożyczki jest uzależniona od wartości zastawianej nieruchomości.
Zalety pożyczki hipotecznej
Banki zwykle nie przyznają kredytów gotówkowych na kwotę wyższą niż 200 tys. zł. Inaczej jest w przypadku pożyczek hipotecznych, ponieważ ich wysokość jest uzależniona od wartości nieruchomości. Zazwyczaj przyznaje się kwotę będącą równowartością 70-80% wartości mieszkania, co oznacza że osoba będąca właścicielem nieruchomości wartej pół miliona złotych może pożyczyć nawet 350-400 tys. zł. Między innymi dlatego pożyczka pod zastaw nieruchomości jest przyznawana na dłuższy okres niż kredyt gotówkowy, co sprawia, że comiesięczna rata może być stosunkowo nieduża, a tym samym łatwiejsza do uregulowania. Dużą zaletą pożyczek hipotecznych jest również to, że nie ma konieczności deklarowania na jaki cel zostaną przeznaczone pożyczone środki.
Czy warto zdecydować się na taki krok?
Naturalnie pożyczki pod zastaw nieruchomości mają nie tylko zalety, wiążą się również z pewnym ryzykiem. Teoretycznie możliwe jest utracenie nieruchomości, jeśli pożyczkobiorca nie będzie spłacał swojego zobowiązania, jednakże takie sytuacje są na szczęście rzadkością. Nawet w przypadku problemów z regularną spłatą zobowiązania pożyczkobiorca przed pójściem do sądu podejmuje kroki mające na celu polubowne rozwiązanie sprawy i umożliwiające klientowi spłatę zobowiązania na dogodnych dla niego warunkach.
Sporo pożyczkodawców w sytuacji, gdy klient staje się dłużnikiem, umożliwia mu samodzielną sprzedaż zastawionej nieruchomości. Dzięki takiem rozwiązaniu mieszkanie czy dom zostaje sprzedane w korzystnej cenie, dzięki czemu pożyczkobiorca może spłacić swój dług i swobodnie dysponować pozostałą gotówką.
Wybór pożyczkodawcy
Po podjęciu decyzji o zaciągnięciu pożyczki hipotecznej należy dokładnie zapoznać się z ofertą różnych instytucji finansowych. Warto porównać warunki oferowane przez potencjalnych pożyczkodawców, by mieć możliwość wybrania najkorzystniejszej oferty. Po wybraniu banku warto sprawdzić opinie na jego temat, by przekonać się, że wzięcie pożyczki właśnie w nim jest na pewno dobrą decyzją.
Jak widać pożyczka pod zastaw nieruchomości niesie za sobą wiele korzyści, przy czym ryzyko utraty nieruchomości jest minimalne, trudno zatem się dziwić, że wiele osób decyduje się na zaciągnięcie takiego zobowiązania.
Artykuł powstał we współpracy z https://pozyczpodzastaw.pl/ – pożyczki pod zastaw nieruchomości.