Koszt gazu ziemnego ma kluczowe znaczenie dla każdego jego użytkownika oraz osób, które myślą o instalacji kotłów na to paliwo. Bezpośrednio przekłada się on na opłacalność całej inwestycji, a wszelkie zmiany w tym zakresie wpływają na domowe budżety. Dlatego też warto wiedzieć, co składa się na wartości podawane na comiesięcznych fakturach.
Cena za m3 gazu – dlaczego nie ma jej na fakturze?
Dla wielu osób, które otrzymają pierwszy raz fakturę za gaz ziemny, na pewno sporym zaskoczeniem będzie, że w rozliczeniu będzie podany koszt ilości zużytych kilowatogodzin, a nie metrów sześciennych. Absolutnie nie jest to jednak pomyłka. Sytuacja taka wynika z faktu, że jakość paliwa gazowego może się nieznacznie różnić w zasadzie każdego dnia – i to niezależnie od tego, czy chodzi o gaz dla firm czy odbiorców prywatnych. Dlatego też rozliczanie na podstawie ilości uznano za niekorzystne z punktu widzenia odbiorcy. Obecnie więc na każdym rozliczeniu znajdziemy przede wszystkim informację o wykorzystanych kilowatogodzinach, na podstawie której oblicza się należność, a także takie parametry jak ilość użytych metrów sześciennych oraz współczynnik konwersji.
Ta ostatnia liczba określa jakość paliwa w danym miesiącu i jest wynikiem mnożenia wartości opałowej gazu oraz stałej 3,6. Aby obliczyć zaś ilość kilowatogodzin wykorzystanych przez gospodarstwo domowe, należy dokonać mnożenia współczynnika konwersji i liczby użytych metrów sześciennych gazu. Obecny system liczenia należności za błękitne paliwo jest więc nieco bardziej skomplikowany niż np. w przypadku prądu. Z drugiej jednak strony jest on korzystniejszy dla odbiorcy, któremu w końcu zależy nie na ilości paliwa, a energii, którą można z niego uzyskać.
Jakie są składniki ceny gazu ziemnego?
Niestety jednak sama cena paliwa to nie jedyna wartość, jaka pojawia się na fakturze za gaz. Znaleźć na niej można też szereg innych kosztów, które na pierwszy rzut oka nie są z reguły zbyt wysokie, jednak po zliczeniu potrafią „podnieść” realną cenę za każdą kWh nawet o 30-50%. Opłaty te, to:
– Opłata sieciowa – z reguły podzielona na stałą – za korzystanie z sieci i zmienną – za określoną jakość paliwa.
– Opłata abonamentowa – pobierana za „gotowość” do dostarczania nam gazu ziemnego.
Co jasne, wysokość kosztów dodatkowych może być różna. Dlatego też tak ważne jest, by podczas ewentualnej zmiany sprzedawcy gazu zwrócić uwagę nie tylko na to, jaka jest proponowana cena za metr sześcienny gazu – a w zasadzie za kWh, ale też wysokość innych należności.
Czy da się obniżyć cenę paliwa gazowego?
Szukając oszczędności, zawsze warto zwrócić uwagę na możliwości, jakie daje zmiana sprzedawcy błękitnego paliwa. W praktyce jest to jedyny całkowicie bezkosztowy i niewpływający na komfort życia sposób na obniżenie kwot rachunków za gaz. Co więcej, działanie to jest także stosunkowo łatwe do przeprowadzenia i bezpieczne – gdyż nie wiąże się z ryzykiem przerwania dostaw paliwa czy obniżeniem jego jakości. Obecnie sprzedawcę gazu zmienić może każdy, a aby tego dokonać, wystarczy podpisać umowę z nowym partnerem i przekazać mu upoważnienie, do dalszego reprezentowania swoich interesów w tym zakresie. Reszta procesu odbywa się już bez udziału odbiorcy, któremu pozostaje jedynie dokonanie ostatecznego rozliczenia. Co więcej, stawiając np. na gaz od ewe.pl możemy też liczyć na szereg dodatkowych możliwości oraz fachowe wsparcie doradców energetycznych.
źródło zdjęcia: stock.adobe.com
autor: Vladimir Gerasimov
Jak widać, na końcową cenę gazu ziemnego wpływa szereg czynników. Jest to o tyle ważne, że zarówno cena za kilowatogodzinę gazu, jak i koszty dodatkowe mogą się różnić w zależności od sprzedawcy. Dlatego też warto szukać korzystniejszych ofert!