Sektor bankowy rozwija się dosyć prężnie i radykalnie zmienia. Ostatni kwartał tego roku to czas fuzji i przejęć, po których bankowość nad Wisłą będzie wyglądać zupełnie inaczej.
Analitycy zgodnie mówią, że okres tak silnej konsolidacji rynku jedynie po części wynika ze światowego kryzysu w sektorze finansowym. Niebagatelne znaczenie dla sektora bankowego w Polsce ma również coraz większe ubankowienie gospodarki oraz dojrzałość samego rynku usług bankowych w Polsce.
Hiszpanie wyprzedzili PKO BP
Część zapowiadanych głośno fuzji to echo globalnych zmian w bankowości światowej, część jest efektem kłopotów finansowych międzynarodowych grup kapitałowych, które ? ratując spółki-matki ? pozbywają się dość dobrze prosperujących spółek na rynkach wschodzących, w tym właśnie w Polsce.
W ten sposób zniknie z polskiego rynku AIG Bank, do którego zakupu przymierzał się niedawno rdzennie polski PKO BP. Kupuje go jednak hiszpański Santander ? jeśli oczywiście Komisja Nadzoru Finansowego nie wstrzyma planowanej transakcji. Na rynku pojawić się ma nowy bank ? wciąż nie ogłoszono jego oficjalnej nazwy ? w którym udziały obu grup, Santandera i AIG, wyniosą odpowiednio 70 proc. i 30 proc. Połączona spółka będzie miała 250 oddziałów, jej portfel kredytowy wyniesie 3,5 mld euro. Depozyty natomiast zamkną się kwotą 750 mln euro. Nowa instytucja finansowa w założeniach planerów fuzji stanie się jednym z największych graczy na rynku bankowości konsumenckiej. Przede wszystkim dlatego, że Santander przekaże swoje doświadczenie w kredytowaniu zakupu aut ? w tej chwili ma 30 proc. rynku w Polsce. AIG natomiast wniesie w wianie wysoką pozycję w segmencie kredytów gotówkowych, kart kredytowych i depozytów.
Echo kontynentalnej akwizycji
Również banki BPH i GE Money Bank zapowiadają połączenie w tym roku i zrealizowanie strategii wejścia do czołówki banków uniwersalnych w Polsce.
Historia połączenia obu banków jest wyjątkowo dramatyczna i sięga kontynentalnej fuzji grup UniCredit oraz HVB, która była jedną z największych akwizycji w globalnych finansach w tym wieku. W wyniku przejęcia przed dwoma laty przez włoski bank austriackiej grupy finansowej na polskim rynku doszło do wykupienia akcji banku BPH przez należący do Włochów bank Pekao. Jednak nie cały BPH został przejęty przez UniCredit ? mniejsza część banku została sprzedana GE Money Bankowi. I dopiero teraz oba banki deklarują gotowość do pełnego połączenia.
Bank BPH i GE Money Bank informują, że są na dobrej drodze do połączenia w IV kwartale 2009 r., pod warunkiem uzyskania zgody KNF. GE Capital Global Banking potwierdził też przekonanie o dobrych perspektywach polskiego rynku oraz zamiar budowy jednego z wiodących banków uniwersalnych.
? Jesteśmy zadowoleni z postępów przygotowań do integracji obu banków, która zbliży nas do osiągnięcia pozycji w pierwszej piątce banków na polskim rynku ? mówi Robert Green, dyrektor finansowy GE Capital Global Banking. ? Pozycja GE Money Banku w consumer finance w połączeniu z silną marką banku BPH oraz jego doświadczeniem w bankowości uniwersalnej, w segmentach: detalicznym, MŚP i klientów korporacyjnych, już teraz stanowią bardzo dobrą kombinację. Pomimo trudnej sytuacji makroekonomicznej wierzymy w polską gospodarkę i jesteśmy przekonani, że nasze perspektywy na tym rynku są bardzo obiecujące? czytaj dalej
Paweł Pietkun
Gazeta Bankowa Nr 32 (1084) 10 sierpnia 2009 r.
www.gazetabankowa.pl