Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Nowe monety kolekcjonerskie NBP – Czas na warszawską starówkę

27 sierpnia 2010

Monetą z wizerunkiem warszawskiej starówki Narodowy Bank Polski upamiętni 30. rocznicę wpisania tej części stolicy na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Dwuzłotówka z wizerunkiem Placu Zamkowego trafi do obiegu 24 sierpnia. Jest to piąta moneta z serii ?Miasta w Polsce?, której emisję NBP rozpoczął w 2009 r. Dotychczas ukazały się monety upamiętniające: Częstochowę, Jędrzejów, Trzebnicę i Trzemeszno. Każda z monet ma nominał 2 zł i wykonana jest ze stopu Nordic Gold.


Najnowsza moneta z tej serii upamiętnia rocznicę wpisania warszawskiej starówki na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Stało się to we wrześniu 1980 r. podczas czwartej sesji Komitetu Światowego UNESCO w Paryżu. Postanowiono wówczas, by historyczne centrum Warszawy zostało wpisane na ?Listę światowego dziedzictwa kulturowego? w uznaniu dla wewnętrznej siły i determinacji narodu, który dokonał wyjątkowej na skalę światową odbudowy całego miasta, celowo i całkowicie zniszczonego przez okupanta w czasie II wojny światowej. Był to dopiero trzydziesty wpis na liście UNESCO.

?Warszawskie Stare Miasto wraz z Zamkiem Królewskim oraz katedrą św. Jana to świadkowie historii? ? napisała Urszula Zielińska-Meissner z Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków w folderze poświęconym najnowszej monecie okolicznościowej.  ?W obecnej katedrze św. Jana na przełomie 1338 i 1339 r. odbył się proces z Krzyżakami, a w kościele św. Marcina do 1529 r. miały miejsce sejmy mazowieckie. (?) W Zamku sejm konwokacyjny zatwierdził w 1573 r. Konfederację warszawską ? pierwszą na świecie ustawę gwarantująca wolność i równość wszystkich wyznań religijnych. W tym samym miejscu w 1791 r. zaprzysiężona została Konstytucja 3 maja? ? informuje Urszula Zielińska-Meissner.

Warszawska starówka została całkowicie zniszczona w 1944 r. Decyzja o odbudowie miasta zapadła w styczniu 1945 r. Odbudowa trwała do 1953 r. i stała się ewenementem na skalę światową. Wyjątkiem w tym procesie był Zamek Królewski, który po zniszczeniu przez hitlerowców w 1939 r. i ostatecznym wysadzeniu w powietrze w 1944 r., przez wiele lat nie był odbudowywany ze względów politycznych. Do 1989 r. słowo ?Królewski? w nazwie zamku zostało nawet zastąpione określeniem ?Warszawski?. Zamek odtworzono dopiero w latach 1975-1984.

Charakterystyczna część warszawskiej starówki ? Plac Zamkowy z fragmentem Zamku Królewskiego oraz Kolumną Zygmunta III Wazy na tle kamienic Starego Miasta ? została uwieczniona na rewersie najnowszej dwuzłotówki. U góry półkolem umieszczono napis ?Warszawa?, a nieco poniżej ?30 lat na liście UNESCO?, u dołu zaś napis ?Stare Miasto?. Rewers monety zaprojektował Andrzej Nowakowski. Autorką awersu ? przedstawiającego wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej i nominał monety ? jest Ewa Tyc-Karpińska.

Dla kolekcjonerów przygotowano milion sztuk dwuzłotówek ?Warszawa-Stare Miasto? . Można je wymieniać w cenie nominalnej w kasach NBP od 24 sierpnia.

?Miasta w Polsce? to nieformalna kontynuacja serii ?Historyczne miasta w Polsce?, którą NBP rozpoczął w 2005 r. i zakończył w 2008 r. Na serię składały się 32 monety dwuzłotowe w stopie Nordic Gold. Monety ukazywały się w cyklu miesięcznym i cieszyły się ogromną popularnością, a cała seria jest dziś oceniana przez kolekcjonerów jako bardzo udana.

W tym roku w ramach serii ?Miasta w Polsce? ukażą się jeszcze monety upamiętniające Kalwarię Zebrzydowską, Gorlice oraz Miechów i Katowice.

źródło:
www.NBP.pl

Przejdź do spisu treści ponad 1500 porad finansowych zawartych na portalu ,


Przejdź na bloga www.blog.finanseosobiste.pl ,

Przejdź do działu Nowe produkty finansowe

Odwiedź inne serwisy grupy www.FinanseOsobiste.pl
www.nieruchomosciowo.biz
www.UbezpieczeniaPoLudzku.pl
www.poznajTFI.pl
www.AlternatywneInwestycje.com

Tagi:

Podobne artykuły :