Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Wydatki pogrzebowe – co zrobić, by nie zapłacić więcej, niż jest się w stanie, a urządzić godny pochówek?

17 stycznia 2015

Przygotowanie pogrzebu jest związane ze sporymi kosztami, które rodzina musi ponieść, aby godnie pożegnać najbliższą osobę. Co zrobić, aby wysokość zasiłku pogrzebowego wystarczyła na pokrycie wszystkich koniecznych wydatków?

Miejsce pochówku

uslugi_pogrzeboweJednym z najdroższych elementów każdego pogrzebu jest wykupienie stosownego miejsca na cmentarzu. W dużych miastach i w atrakcyjnych lokalizacjach cena za jedną kwaterę może wynosić nawet do 10.000 złotych. Oczywiście takie kwoty trzeba zapłacić wyłącznie w wielkich aglomeracjach na najbardziej znanych cmentarzach. Cena za kwaterę jest uzależniona od miejscowości, lokalizacji na cmentarzu, okresu, na jaki została wykupiona kwatera oraz wielkości grobu. Zdecydowanie najmniej kosztują miejsca na cmentarzach położonych na wsiach oraz w niewielkich miejscowościach. Rozwiązaniem problemu może być wykupienie grobu, który przeznaczony jest na urnę. Zarówno grunt pod taki pochówek, jak i miejsce w kolumbarium kosztują znacznie mniej niż tradycyjna kwatera pod nagrobek.

Pogrzeb tradycyjny czy kremacja?

Jeśli zmarły zawczasu zarezerwował i zapłacił za przeznaczone dla siebie miejsce na cmentarzu, to tradycyjną ceremonię pogrzebową oraz poprzedzające ją zabiegi będzie można pokryć w całości z zasiłku pogrzebowego, który obecnie wynosi 4 tys. zł. Za tę cenę zakład pogrzebowy zorganizuje toaletę pogrzebową, transport zwłok, obsługę pogrzebu, rozwiesi i wydrukuje klepsydry. Powinno wystarczyć także na tradycyjną trumnę oraz opłatę za przechowywanie zmarłego w chłodni. Prawdopodobnie ze środków własnych trzeba będzie zapłacić za bukiety i wiązanki pogrzebowe oraz datki dla księdza, organisty czy kościelnego. Z własnych pieniędzy trzeba będzie prawdopodobnie zapłacić jeszcze za organizację stypy.

Kwotę 4 tys. złotych oczywiście można nieznacznie obniżyć, zlecając firmie funeralnej organizację wyłącznie orszaku pogrzebowego oraz samego pogrzebu, a przygotowanie pozostałych czynności wykonać we własnym zakresie. Taką możliwość dają wszystkie przedsiębiorstwa specjalizujące się w tego typu usługach, także
Zakład pogrzebowy prowadzony przez Bożenę Witwicką.

Coraz popularniejsza w Polsce jest natomiast kremacja zwłok. Dzieje się tak głównie za sprawą niższych kosztów w porównaniu do tradycyjnych pochówków. Rodzina zmarłego, decydując się na tego typu pogrzeb, będzie musiała w wydatkach uwzględnić zakup trumny kremacyjnej i urny, transport ciała do krematorium, toaletę pogrzebową, obsługę ceremonii, wydruk i rozwieszenie klepsydr oraz ewentualny pobyt zmarłego w chłodni do czasu wykonania spopielenia zwłok. Szacuje się, że koszty takiego pochówku mogą być o połowę niższe w porównaniu do tradycyjnego pogrzebu (źródło: http://www.itvl.pl/news/trumna-czy-urna).

Tagi: ,

Podobne artykuły :