Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

KLASYCZNE PRACE ARTYSTÓW POLSKICH 2 POŁOWY XX W.

5 maja 2009

Ostatnia przed wakacjami Aukcja Sztuki Współczesnej w DESIe Unicum będzie okazją do licytacji bardzo różnorodnych obiektów, wśród nich znajdą się zarówno ciekawe prace z kategorii malarstwo i rysunek, jak i fotografie oraz rzeźba. Na licytacje wystawione zostaną dzieła takich twórców jak m.in: Leon Tarasewicz, Jerzy Nowosielski, Teresa Pągowska, Tadeusz Kantor czy Stefan Gierowski.


Aukcja odbędzie się w czwartek 7 maja, początek o godz. 19.00.
Okładkę katalogu aukcyjnego ozdabia świetny obraz Jerzego Nowosielskiego ?Kobieta na tle miasta? z 1971 roku (cena wywoławcza 200 000 zł). Jego niepowtarzalny styl charakteryzuje się stosowaniem płaskiego układu barwnych plam obwiedzionych czystą linią konturu i syntetyzującym widzeniem codzienności. Artysta w ikoniczny sposób powtarzał wypracowane schematy kompozycyjne, kobiece akty były jednym z głównych tematów jego malarstwa. Innym krakowskim artystą, w którego twórczości tajemnicza postać kobiety odgrywała dużą rolę jest Kazimierz Mikulski, którego akwarela z tuszem ?Postać kobiety? będzie licytowana od 16 000 zł. Malarstwo artysty klasyfikowane jest jako surrealistyczne, metaforyczne i oniryczne, wśród ulubionych motywów znajdują się też zwierzęta i kwiaty traktowane umownie, wypełniające przestrzeń obrazu.
Na licytację wystawione zostaną również prace rzadko spotykane w obrocie galeryjnym i aukcyjnym. Wśród nich warto wymienić doskonały kolaż Jonasza Sterna ?Krajobraz? z 1976 roku (cena wywoławcza 24 000 zł). We wszystkich jego pracach z rybich skór, ości i kości zawarta jest refleksja o nietrwałości życia, dramacie przemijania i możliwości uczynienia pięknymi pośmiertnych pozostałości.

Majowa aukcja będzie okazją do nabycia aż trzech prac Leona Tarasewicza. W pracy bez tytułu z 1995 roku, inspirowanej pejzażem (cena wywoławcza 65 000 zł) nie ma charakterystycznej dla malarza chropowatej, fakturalnej powierzchni. Gładkie okazałe płótno tym bardziej eksponuje barwne plamy i kolory, duże powierzchnie gładkiego koloru skontrastowane są z cieniutkimi liniami, które się z nich wydobywają. Dzieło powstałe w 2007 roku jest znacznie mniejsze (cena wywoławcza 15 000 zł), ale robi równie duże wrażenie ? w pracach z ostatnich lat artysta przełamuje formalne ograniczenia malarstwa do przestrzeni rozpiętego na ramie płótna, maluje również przestrzeń ścian, kolumn, podłóg.

Inną rzadkością na rynku antykwarycznym jest obraz Zdzisława Beksińskiego z 1970 roku, z okresu, kiedy twórca dopiero co wypracował swój oniryczny styl. Inne malarskie prace, na które warto zwrócić uwagę to m.in. obrazy Teresy Pągowskiej (z 1966), Włodzimierza Pawlaka (z 1986), Rajmunda Ziemskiego,  Stefana Gierowskiego, Zbigniewa Markowskiego, oraz Eugeniusza Eibischa (praca prezentowana na wystawie w Muzeum Narodowym w Warszawie w 1967 roku).
Zainteresowanie miłośników fotografii z pewnością wzbudzą przedwojenne fotografie Edwarda Hartwiga i Jerzego Benedykta Dorysa oraz awangardowe kreacje fotograficzne Łodzi Kaliskiej i Ireneusza Pierzgalskiego.

Aukcja odbędzie się w dniu 7 maja 2009 roku (czwartek) w domu aukcyjnym DESA Unicum, przy ul. Marszałkowskiej 34-50 w Warszawie, gdzie można oglądać wystawione obiekty.

Kolejne aukcje w DESIE Unicum:
18 czerwca ? Aukcja Dzieł Sztuki i Antyków;
17 września ? Aukcja Dzieł Sztuki i Antyków.

www.desa.pl

Tagi:

Podobne artykuły :