Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Jak wyjść z długów

13 lutego 2013

Niespłacone długi spędzają sen z powiek niejednemu z nas. Strach przed konsekwencjami posiadania zadłużenia paraliżuje wszystkie sfery życia i nie pozwala myśleć o niczym innym. Aby uwolnić się z pułapki długów, trzeba podjąć radykalne kroki i diametralnie zmienić swoje postępowanie.

Chcąc skutecznie spłacać zobowiązania finansowe, powinno się sporządzić dokładny budżet domowy. Dzięki zapisaniu sum, którymi dysponujemy miesięcznie, możemy ustalić ile pieniędzy przeznaczać na likwidowanie długów. Respektując ustalony plan spłaty wierzytelności, każdy kolejny miesiąc będzie nas konsekwentnie przybliżał do uwolnienia się od zobowiązań.

Należy wyzbyć się nawyku wpłacania co miesiąc na konto wierzyciela minimalnej wymaganej kwoty. Takie postępowanie jest wygodne dla dłużnika, lecz jednocześnie przeciąga trudny okres jego życia. Im dłużej spłacamy kredyty i pożyczki, tym większe koszty ponosimy z tytułu odsetek. Jeżeli podczas regulowania zadłużenia odmówimy sobie niektórych przyjemności i będziemy płacić jak najwyższe raty, to zaoszczędzimy wiele czasu i pieniędzy.

Będąc zadłużonym warto również dowiedzieć się, czy istniej sposób na zmniejszenie oprocentowania długu. Niekiedy wyjściem z sytuacji może być konsolidacji kredytów, czyli zamiana kilku wierzytelności na jedną. Opłacalność takiej zamiany jest jednak sprawą indywidualną, dlatego warto skorzystać z porady zawodowego doradcy, który oceni jakie rozwiązanie będzie dla nas najkorzystniejsze.

Spłacając zadłużenie należy szukać sposobów na przyspieszenie tego procesu. Sposobem na korzystne oddanie części zobowiązań może być wypłacenie pieniędzy z lokat oraz sprzedanie papierów wartościowych. Jeżeli mamy możliwość pożyczyć nieoprocentowaną gotówkę od rodziny lub znajomy, zawsze warto wziąć to pod uwagę. Innym sposobem na zdobycie środków pieniężnych jest zaciągnięcie niskooprocentowanego kredytu w miejscu pracy.

Podczas oddawania długów najważniejsza jest konsekwencja w działaniu i trzymanie się ustalonego planu. Wszystkie inne wydatki, związane z wypoczynkiem, rozrywką czy remontem, powinny zostać odłożone w czasie. Spłacając zadłużenie sukcesywnie, szybko zapomnimy o kłopotach finansowych.

Jak wyjść z długów

Tagi: , , , , , ,

Podobne artykuły :