Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

EBC ratuje Europę

10 sierpnia 2011

Europejski Bank Centralny powstrzymuje rozprzestrzenianie się kryzysu finansowego w Europie po tym jak zawiodły oczekiwania związane z wczorajszym posiedzeniem FOMC w sprawie stóp procentowych w USA. Kluczowe decyzje również ma podjąć NBS w sprawie przewartościowanego franka szwajcarskiego.

W ostatnich dniach możemy dostrzec bardzo duże wahania na rynku walutowym, a w szczególności na takich instrumentach jak helwecka waluta, jen japoński oraz złoto. Wczoraj padły nowe historyczne poziomy na parach USDCHF, EURCHF oraz CHFPLN który przekroczył psychologiczny poziom 4.00.

Oczy wszystkich inwestorów zwrócone były na  wczorajsze wystąpienia Bena Bernanke i nadzieje związane z ewentualną zmianą stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych i zmian w polityce monetarnej mających na celu korzystny wpływ na rynek.  Szef Rezerwy Federalnej zapowiedział jednak brak jakichkolwiek zmian i pozostawienie poziomu st. procentowych na historycznie niskim poziomie co najmniej do połowy roku 2013. Taka decyzja oczywiście miała negatywny wydźwięk na rynek w związku z czym Jean-ClaudeTrichet musiał podjąć decyzje mające na celu ratowanie Europy przed rozprzestrzenianiem się kryzysu. Aby uspokoić panującą obecnie sytuację EBC podjął decyzję o skupie dziesięcioletnich obligacji włoskich i hiszpańskich co spowodowało wzrost ich wiarygodności odpowiednio do poziomów 4.66% i 5.04%. Dolar amerykański dalej traci do franka szwajcarskiego znajdując się jednocześnie w rejonie historycznie niskich poziomów i dzisiaj para USDCHF o godzinie 16.20 notuje 0.7251 podczas gdy rekordowa wartość osiągnięta na wczorajszej sesji wynosi 0.7065. Dzisiejsze maksimum wynosi dla tej pary walutowej 0.7332. Tak więc dostrzegamy jedynie kosmetyczny wzrost wartości amerykańskiej waluty.

Narodowy Bank Szwajcarii zdecydował się podjąć dodatkowe kroki mające na celu osłabienie szwajcarskiej waluty, która jest obecnie przewartościowana w związku z czym zagraża gospodarce kraju. Głównym krokiem ma być zwiększenie płynności finansowej aby zahamować wzrost wartości waluty, która wczoraj w stosunku do euro zbliżyła się do parytetu osiągając 1.0067. Dzisiaj o godzinie 16.30 para EURCHF osiąga wartość 1.0308, a minimum wynosi 1.0258. Jego przebicie otwiera drogę w kierunku wczorajszego rekordowo niskiego poziomu.
Polski złoty podlega całkowicie sentymentowi jaki panuje na rynku tak więc ulegając emocjom inwestorów traci również historycznie do szwajcarskiej waluty. Wczoraj padł rekordowy poziom przekraczający psychologiczną barierę 4.00, a dokładnie wartość ta wyniosła 4.0819. Dzisiaj o godzinie 16.35 notuje wartość 3.9919 tak więc poniżej psychologicznego poziomu. Maksimum jakie dzisiaj osiąga ta para walutowa to 4.0151 i wybicie tego poziomu otwierałoby drogę w kierunku wczorajszego rekordu. Jutro poznamy dane dotyczące salda rachunku bieżącego w Polsce być może będzie miało to wpływ na poprawę notowań rodzimej waluty względem innych ważniejszych walut na świecie.

Adrian Mech
NOBLE Markets
Dom Maklerski Noble Securities S.A.
www.noblesecurities.pl

Podobne artykuły :