Finanse osobiste

Getin Bank i Open Finance wprowadzają lokatę odporną na zmiany w podatkach i obniżają oprocentowanie kont oszczędnościowych

W Getin Banku i Open Finance pojawiła się nowa lokata terminowa pod nazwą Lokata Niezmienna. Zysk na poziomie 4,85 proc. będzie gwarantowany, nawet jeśli Ministerstwo Finansów zdecyduje się wprowadzić zmiany w ordynacji podatkowej.

Lokata Niezmienna to produkt z gwarancją stałego oprocentowania, z mechanizmem dziennego naliczania odsetek. Zysk z lokaty wynosi 4,85 proc., co odpowiada zyskowi z tradycyjnej lokaty o oprocentowaniu 6 proc. w skali roku.Obie instytucje deklarują, że w razie zmiany ordynacji podatkowej w zakresie sposobu zaokrąglania kwoty opodatkowania do pełnych złotych oraz należnego podatku zmienią oprocentowanie lokaty na 6 proc. W efekcie klient zarobi tyle samo, co przed zmianami. Lokatę Niezmienną można założyć na okres 12, 24, 36 lub 60 miesięcy. Minimalna kwota to 1 tys. zł, a maksymalna 15 tys. zł. W przypadku zerwania lokaty przed terminem odsetki przepadają.

Przypomnijmy, zgodnie z planowanymi przez Ministerstwo Finansów zmianami, od lipca obowiązywać będzie zaokrąglanie podstawy opodatkowania oraz kwoty podatku do pełnych groszy, a nie jak dotychczas do pełnej złotówki. Dodatkowo kwota zawsze będzie zaokrąglana w górę. Oznacza to, że od odsetek w kwocie 2,49 zł zostanie pobrany podatek w wysokości 47 groszy. Dotychczas była to kwota graniczna, która umożliwiała ominięcie podatku Belki. W praktyce takie rozwiązanie spowoduje, że lokaty z mechanizmem dziennego naliczania odsetek stracą sens bytu. Zrównają się ze standardowymi lokatami lub różnice będą niewielkie.

Założenia do projektu przewidują jednak wprowadzenie przepisu przejściowego, na podstawie którego lokaty założone przed wejściem nowych przepisów, będą opodatkowane według obowiązującego stanu prawnego w dniu zawarcia umowy o lokatę. Może to zatem oznaczać, że oferenci depozytów nie będą musieli podwyższać stawki dla lokat założonych przed lipcem. Jednak wprowadzenie swojego rodzaju gwarancji na utrzymanie oprocentowania może uspokoić klientów, którzy nie zakładają nowych lokat, oczekując na decyzję MF.

Getin Online i Open Finance obniżyły oprocentowanie rachunków oszczędnościowych do poziomu 4 proc. Nowa oferta będzie obowiązywać do 14 czerwca 2011 r.

Dotychczas oprocentowanie kont oszczędnościowych wynosiło 4,5 proc. W Open Finance stawka ta utrzymywała się od kwietnia 2010 r., w Getin Online od października. Oba produkty przez dłuższy czas znajdowały się w czołówce najlepiej oprocentowanych kont oszczędnościowych na rynku. Nowa stawka oprocentowania będzie obowiązywać do 14 czerwca 2011 roku.

Wczorajsza zmiana oferty to już kolejna obniżka oprocentowania depozytów w grupie Getin w ciągu ostatnich tygodni. Na początku lutego Getin Online i Open Finance dokonały zmian oprocentowania lokat terminowych z mechanizmem dziennej kapitalizacji odsetek. Oprocentowanie lokaty 3M spadło do poziomu 4,43 proc., lokat 6M do poziomu 4,61 proc., a 12M do 4,94 proc.

W połowie lutego także Idea Bank obniżył stawki oprocentowania depozytów do 4,43 proc. przy lokacie 3M, do 4,61 proc. przy lokacie 6M, do 5,33 proc. przy lokacie 12M i do 5,7 proc. w lokatach dwu- i trzyletnich.

 

Obecnie najwyżej oprocentowane konto oszczędnościowe oferuje BNP Paribas Fortis. Bank proponuje na Koncie Więcej Oszczędnościowym stawkę 5,8 proc., ale kapitalizacja odsetek następuje tylko w dni robocze. Drugie miejsce należy do Polbanku EFG i Konta Mocno Oszczędzającego (4,75 proc.; dzienna kapitalizacja), a trzecie do Meritum Banku i Meritum Konta Silnie Zarabiającego (4,5 proc., dzienna kapitalizacja).

źródło: PR News

Podobne teksty:

Lokaty walutowe ? czy to ma sens?
Kursy walut zmieniają się bardzo dynamicznie, zagraniczne  stopy procentowe są na bardzo niskim poziomie. Stąd oprocentowanie lokat walutowych nie zachwyca. Czy wobec tego warto oszczędzać w ten sposób?

Minister finansów funduje nowe lokaty
Podjęta przez Ministerstwo Finansów próba wyeliminowania lokat antypodatkowych poskutkowała większym niż zazwyczaj ruchem na rynku depozytów. Banki, żeby zwiększyć napływ środków jeszcze przed wejściem nowych przepisów oferują kolejne produkty depozytowe.

Najnowsze promocje lokat ? luty 2011 rok
Czy nadchodzą znów złote czasy dla oszczędnych? Jak atrakcyjne są aktualnie oferowane lokaty terminowe? Gdzie można zarobić najwięcej i na co należy uważać? Sprawdźmy które propozycje ulokowania posiadanych nadwyżek finansowych są obecnie najkorzystniejsze.